MEĐUNARODNI DAN OBITELJI

Autor: Sandra Bošnjak, 29. 4. 2022.

Obitelj je prva i najvažnija životna škola u kojoj dijete stječe prva znanja, vještine, umijeća i navike. Ona je temeljna i promjenjiva društvena skupina.
Na obitelji leži velika odgovornost jer je ona nezamjenjiva čak i onda kada su u njoj loši odnosi. Obitelj je izuzetno moćna i jedna je od najsnažnijih odgojnih sredina. Dijete razvija u obitelji svoju osobnost te ona ima na njega sudbinski utjecaj. Što je djetetova dob manja, to je roditeljski utjecaj veći.

U ranom djetinjstvu dijete je upućeno samo na obitelj. Ono nema potrebu za komunikacijom izvan obitelji. Kako dijete raste, utjecaj, pa tako i ovisnost o obitelji se smanjuje, ali utjecaj obitelji nikada ne prestaje. Obitelj je tijekom čitavog života osnovna društvena skupina u kojoj dijete s obzirom na faze razvoja živi i funkcionira.
Ujedinjeni su narodi 15. svibnja proglasili Međunarodnim danom obitelji još 1989. godine. Taj je dan u svijetu prvi puta obilježen 1994. godine te je ta godina bila proglašena MEĐUNARODNOM GODINOM OBITELJI.

Budući da nam se bliži taj dan, želio bih vam ponuditi nekoliko naslova koji vam mogu pomoći da sa svojim učenicima na satu razrednika porazgovarate o ovoj zanimljivoj temi.

Evo nekoliko prijedloga:

1. Lijepo je biti roditelj, Delač Hrupelj, Miljković, Lugomer Armano i sur.
  2. Razgovori s obiteljima, Jesper Juul
  3. Roditeljstvo se može učiti, Igor Longo