Noć knjige 2022.

Autor: Sandra Bošnjak, 25. 4. 2022.

Manifestacija koja se organizira jedanaestu godinu zaredom u sklopu Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) te Dana hrvatske knjige (22. travnja) kako bi se slavila dobra knjiga i čitanje, njezina vrijednost i značenje za pojedinca i svijet i ove godine obilježena je i u našoj školi. Ovogodišnju temu slobode, odnosno knjige kao prostora slobode, učenici trećih razreda opće gimnazije posvetili su jednoj od najvećih hrvatskih pjesnikinja - Vesni Parun, i to uz 100. obljetnicu njezina rođenja, ali i pjesništvu kao prostoru u kojem je sloboda skrivena u začudnom, metaforičkom i senzualnom pjesničkom jeziku.

Učenici su posebnu pozornost usmjerili na njezinu prvu pjesničku zbirku Zore i vihori iz 1947., čiji se primjerak nalazi na popisu naslova u našoj knjižnici (na fotografiji ispod).

Prema vlastitom izboru učenika na popisu interpretiranih i pročitanih pjesama,  između ostalih, našle su se  i pjesme

Ti koja imaš nevinije ruke  (Marija Pongračić) ,

Od davnine (Elizabeta Kokorić) ,

Da si blizu (Lea Jagarinec) ,

Pred morem kao pred smrću nemam tajne (Ivona Benko) ,

Zagrljaj (Lorena Krupnicki)

Bila sam dječak (Max Pavlica)   i mnoge druge.

Na kraju obilježavanja Noći knjige 2022. učenici su provjerili poznavanje biografskih podataka u kvizovima koje su izradili Jan Šarko https://quizizz.com/admin/quiz/626aad6c5b9b8b001e5b2054 i Simona Sabljak   https://quizizz.com/join/quiz/6269794edbef88001d42d2ca?studentShare=true, a neki su se i stvaralački izrazili. Bookcreator (Ines Schwaigert)

(Izabela Štimac, 3.b)

Autorica teksta: Željka Orban, prof.