Obilježavanjem Dana medijske pismenosti završen je projekt Kultura i mediji – kritičko vrednovanje medijskih sadržaja

Autor: Sandra Bošnjak, 13. 5. 2022.

Prema planu s početka nastavne godine, od listopada do svibnja realizirane su aktivnosti u međupredmetnom projektu u 3. razredima opće gimnazije. Završne aktivnosti realizirane su na nastavi Hrvatskoga jezika i Informatike obilježavanjem 5. Dana medijske pismenosti.
Učenici su na satu Informatike rješavali kviz o lažnim vijestima i dezinformacijama, raspravljali kako prepoznati lažne vijesti i kako se oduprijeti izazovu prosljeđivanja vijesti na mreži bez provjere njezine autentičnosti. Zatim su kroz  virtualnu igru Go Viral naučili kako nastaju kreatori lažnih vijesti te kako pojedinac ili skupina na društvenoj mreži mogu manipulirati mišljenjem ostalih članova i formirati njihove stavove prema osobnom interesu koristeći lažne vijesti i dezinformacije kao opasne alate komunikacije.

Na satu Hrvatskoga jezika nakon ponavljanja i definiranja naučenih pojmova dezinformacija, lažnih vijesti, malinformacija i masinformacija učenici su u konkretnoj situaciji oprimjerili nastanak misinformacija (neistinitih informacija koje nisu stvorene s namjernom stvaranja štete). Nekoliko učenika napustilo je učionicu nakon čega  je ostalima  pročitan tekst koji je jedan učenik morao prepričati učeniku kojeg je pozvao natrag u učionicu. Nakon toga učenik koji je poslušao verziju prethodnoga prepričao je sljedećem i tako redom. Cilj je ove vježbe, uz uvježbavanje komunikacijskih vještina, uočiti kako se prenošenjem priče s jedne osobe na drugu često nenamjerno izostave detalji, a ponekad i krivo prenesu informacije.

Na kraju učenici su ispunili anketni evaluacijski upitnik o provedenom projektu koji je pozitivno ocijenjen i predložili teme za buduće projekte. Anketni evaluacijski upitnik dostupan je na poveznici Upitnik.

Autorice: Ksenija Rastija, prof. i Željka Orban, prof.