Obraćanje Ministra na početku pedagoške i školske godine

Autor: Sandra Bošnjak, 5. 9. 2016.

Poštovani učitelji i nastavnici, odgojitelji i odgajatelji, stručni suradnici i ravnatelji, draga djeco i učenici, dragi roditelji,

zadovoljstvo mije i radost što vas mogu pozdraviti na početku ove pedagoške i školske godine.
Prije svega, pozdravljam ovogodišnje "prvašiće" želeći im dobrodošlicu u školske klupe, kao i početak jednoga novog djetinjstva ispunjenog izazovima i radostima te učitelje i nastavnike koji će im, zajedno s roditeljima, biti istinska potpora u učenju.

I ove godine sustavno kvalitativno unaprjeđivanje odgojno-obrazovnoga i cjelokupnoga školskoga i nastavnoga rada ostaje temeljni cilj Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

U tu svrhu, tijekom ove pedagoške i školske godine pristupit ćemo izradi i donošenju zakona i pravilnika, kao i novih propisa iz područja odgoja i obrazovanja kojim će se otvoriti još veći prostor za poduzetan, stvaralački i djelotvoran odgojno-obrazovni rad te vas molim da se aktivno i odgovorno uključite u njihovo oblikovanje i provedbu. Time ćemo pokazati kako Hrvatska ima vrsne i vrijedne učitelje i nastavnike, odgojitelje i odgajatelje, stručne suradnike i ravnatelje - a to znači i visokokvalitetne dječje vrtiće i škole - koji su istinski nositelji i promicatelji pozitivnih promjena u društvu. Jer, upravo ste vi i vaš predan rad pokretač realizacije punog potencijala naše djece i učenika što, u konačnici, utječe na njihov uspjeh u školi - toliko puta potvrđen na domaćim i međunarodnim natjecanjima - kao i na odabir njihova životnoga puta.

Odgoj i obrazovanje najbolji je način razvoja ljudskih potencijala, javno je dobro i nedvojbeno mora konačno i konkretno postati hrvatski državni prioritet. Ono je ključ za uspješno stvaranje modernoga građanskog društva, a razvoj osobnih potencijala i korištenje tih potencijala za vlastitu dobrobit i za dobrobit gospodarstva i društva u cjelini dugoročan je zalog naše budućnosti.

Stoga je od iznimne važnosti da kao društvo, u suradnji s roditeljima i skrbnicima, ustrajemo u uspješnom odgoju i obrazovanju naše djece i učenika temeljenom na nacionalnim i europskim vrednotama te na svijesti o bogatstvu i jedinstvenosti svake osobe.

Budući da samo međusobnim poštovanjem i ustrajnim radom, zalaganjem i povjerenjem možemo unaprijediti odgojno-obrazovni sustav, vjerujem da ćemo i ove pedagoške i školske godine nastaviti uspješnu suradnju spremno prihvaćajući i svladavajući nove izazove.

S tim u svezi, djeci i učenicima te njihovim roditeljima i skrbnicima, učiteljima i nastavnicima, odgojiteljima, odgajateljima, stručnima suradnicima i ravnateljima, kao i ostalim dionicima odgojno-obrazovnoga sustava, u ime Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i u svoje osobno ime, želim uspješnu novu pedagošku i školsku godinu.

U učenju i poučavanju želim vam puno kreativnosti, marljivosti i odlučnosti, a na putu k novom znanju neka vas prate zaigranost, radoznalost i međusobno poštovanje.

Na kraju, molim sve sudionike u prometu da tijekom cijele godine, a posebice sljedećih tjedana, prilikom izlaska na ceste, osobito u blizini vrtića i škola, posebnu pozornost obrate na našu djecu i učenike.