TERENSKA NASTAVA UČENIKA 4.a i 4.b RAZREDA OPĆE GIMNAZIJE U VUKOVARU

Autor: Dario Kovač, 30. 11. 2016.

Dana 25. studenog 2016. godine učenici završnih razreda opće gimnazije naše škole pohađali su terensku nastavu u Vukovaru. Nastava se provodila iz školskih predmeta Povijesti, Geografije i Filozofije.
Učenike su vodili predmetni nastavnici, profesori Robert Nikčevski, Matija Gosler i Dario Kovač. Putovanje nam je, već tradicionalno, omogućila HVIDR-a Slatina, te im se i ovim putem još jednom zahvaljujemo!

Na putovanje smo krenuli u 7:00 h ispred škole i oko 10:00 h smo došli u Opću bolnicu Vukovar, tj. na Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. gdje su učenici bili upoznati s funkcioniranjem bolnice u razdoblju od sredine kolovoza do 18. studenog 1991. godine, također uz stručno vodstvo, te sudbinom ranjenika nakon pada Vukovara.

Zatim smo došli u bivšu vukovarsku vojarnu, danas Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, gdje nas je dočekao bojnik Čanaki i poveo u obilazak Centra.

Učenici su bili upoznati s tehnikom i načinom ratovanja, te samom bitkom za Vukovar koju im je bojnik Čanaki vrlo živopisno prezentirao, pri tome težeći da učenici sami izvuku zaključak koji su bili pravi uzroci rata i kako je kronološki tekla bitka za Vukovar.

Također, učenici su mogli vidjeti repliku logora Stajićevo i uvjete u kojim su živjeli logoraši.

Kronološkim slijedom bitke za Vukovar put nas je odveo na Ovčaru, u Spomen dom i na mjesto masovne grobnice. Tamo su se učenici upoznali sa sudbinom ranjenika i osoblja Opće bolnice Vukovar nakon samoga pada grada.

Ove godine je na lokaciji Ovčare bila velika gužva, što nam je otežavalo provođenje terenske nastave.

Nakon Ovčare nakratko smo se zaustavili na Memorijalnom groblju Vukovar gdje smo  zapalili lampione u čast poginulim vukovarskim braniteljima i od vodiča na groblju čuli nešto o samom Memorijalnom groblju.

Nakon Memorijalnog groblja posjetili smo Muzej vučedolske kulture, gdje smo se, uz stručno vodstvo, upoznali s postavom muzeja i načinom života ljudi Vučedolske kulture.

Muzej je jedan od najljepših novih muzeja u Europi, a s godinama, kako arheologija bude otkrivala još više materijalnih ostataka, muzej će dobivati na važnosti.

Savjetujemo svima da posjete muzej i obogate svoje znanje o hrvatskoj kulturno-povijesnoj baštini.

Nakom Muzeja vučedolske kulture uputili smo se u sam centar grada Vukovara gdje smo imali slobodno vrijeme za okrijepu od cjelodnevne terenske nastave.

Na put kući krenuli smo oko 17:40 h i vratili se na mjesto polaska oko 20:00 h.

Kao voditelj putovanja, smatram da smo u potpunosti ispunili cilj naše aktivnosti, a to je  potaknuti kod učenika svijest o veličini vukovarske žrtve u  Domovinskom ratu, kao reprezentativnog  primjera ukupne hrvatske žrtve u borbi za neovisnost.

Dario Kovač, prof.pov.geo.