„Ljubav je doživljaj koji se razumije na svim jezicima“

Autor: Željka Venus, Silvija Štimac, Marina Ivoš, Sandra Bošnjak, 17. 2. 2017.

Dana, 14. veljače 2017. učenici Tehničke smjene sa svojim profesorima  obilježili  su Dan zaljubljenih.

Tom prigodom članovi školske sekcije Umjetnost- kroz riječ i sliku  uredili su školski prostor.

Vrijedni učenici naše zadruge i profesorica Željka Venus izradili su prigodne praline povodom Valentinova za sve zaljubljene koje su izložili  na izložbeno-prodajnom štandu u našoj školi.

Također u učionici Engleskog jezika učenici su čitali ljubavne pjesme. Najljepše ljubavne tekstove,  na engleskom i hrvatskom jeziku,  učenicima su ponudile profesorice Silvija Štimac i Marina Ivoš.

Za glazbu koja je ispunjavala školski prostor tijekom cijeloga dana zaslužna je profesorica Sandra Bošnjak.

Učenici su se prisjetili tko je zapravo bio sveti Valentin?

Valentinovo ili pak Dan zaljubljenih, kako vam drago, 'poharao' je Lijepu Našu početkom 'devedesetih' prošlog stoljeća i - još se drži ! A kako i neće, kad je, kako legenda kaže, čak i jedan svećenik imenom Valentin, samo zbog ljubavi - doslovno 'izgubio glavu.' Legenda o danu svetog Valentina ima podužu povijest, koja seže sve do Staroga Rima, točnije do 3. stoljeća. U to je doba kršćanstvo još bila mlada, nova religija. Vladajući car Klaudije II. Gotski izdao je naredbu, prema kojoj se vojnici nisu smjeli zaručivati niti ženiti, jer je smatrao kako zbog toga muškarci neće htjeti ići u borbe i ratovati, nego će radije ostajati kod kuće s ženom i djecom. Svi su svećenici poslušali carev proglas, osim jednog, svećenika Valentina. On je odlučio mlade parove vjenčavati u tajnosti. Kad je za to doznao, car Klaudije je odlučio pogubiti svećenika Valentina i to odsijecanjem glave, a taj se tužni događaj zbio u predvečerje 14. veljače 269. godine. Možda je poruka ove legende u doslovnom smislu – zbog ljubavi možeš i glavu izgubiti.   Pogubljeni je svećenik bio obožavan u narodu, pa su Valentina sunarodnjaci ubrzo proglasili svetim i zaštitnikom mladih i zaljubljenih parova.  Kada se nakon nekog vremena u Rimu kršćanstvo učvrstilo, svećenici su i sami proglasili 14. veljače blagdanom svetog Valentina.

Budite hrabri  pokazati ljubav osobama do kojih vam je stalo.  Neka nas samo ljubav vodi kroz život.

Sretno Valentinovo!

Link (Knowledge of new addictions):