IZVJEŠĆE SA PROLJETNE ŠKOLE FIZIKE

Autor: Dragan Klement, 1. 4. 2017.

Dana 25. ožujka 2017. godine u Srednjoj školi Marka Marulića Slatina održana je „Proljetna škola fizike Virovitičko-podravske županije“ na kojoj su sudjelovali članovi ŽSV, viša savjetnica za fiziku dr. sc. Verica Jovanovski, kolegica iz Osječko-baranjske županije i sedamdesetak učenika iz osnovnih i srednjih škola. Škola je trajala od 8,45 do 13,30 sati. U programu je održano sedam radionica koje su vodili članovi Županijskog stručnog vijeća Virovitičko-podravske županije i jedno stručno predavanje koje je održao dr. sc. Mislav Mustapić s Odjela fizike iz Osijeka.

Uvodnu radionicu „Svijet na -196°C“ održali su učenici 4. razreda opće gimnazije uz mentorstvo Dragana Klementa.

Radionice za osnovnu školu:

Dubravka Ištvanfi   - „Drži me“
Mario Jerbić i Martina Bukvić - „Težište tijela, zakon poluge i kolotura“
Dražen Kostanjevac i Miroslav Hanižar - „ Radionica za izradu kućne lemilice“

Radionice za srednju školu:

Slobodanka Polašek  -  „Vertikalni hitac“
Aljoša Graovac  - „Proučavanje kapaciteta kondenzatora u
istosmjernom i  izmjeničnom strujnom krugu“
Mirjana Steiner i Željka Korlević - „GeoGebra u eksperimentu – jednostavno njihalo“

Na kraju je održano stručno predavanje:

dr. sc. Mislav Mustapić „Sustav za dostavu lijekova u organizmu pomoću nanočestica (Drug delivery system)“

Uvodna radionica „Svijet na -196oC“  je pokazala kako se ponašaju tvari rashlađeni tekućim dušikom, a osobito supravodljivi materijal koji je kružeći lebdio iznad magneta.

Na radionici „Težište tijela, zakon poluge i kolotura“ tražilo se težište tijela na poluzi, koloturi i u drugim situacijama.

„ Radionica za izradu kućne lemilice“  Tu se istraživalo provođenje topline kroz tvari i izradu kućne lemilice.

Na radionici „Drži me“ proučavalo se sile napetosti u realnim tekućinama zbog kojih neki kukci hodaju po vodi i kako na vodi stoji novčić, a pravili su se i balončići od sapunice.

Na radionici „Vertikalni hitac“ na računalima se proučavalo kako će se gibati tijelo koje bacimo početnom brzinom vertikalno u vis, kako će se dugo tijelo gibati prema gore i koliku će visinu postići.

Na radionici „Proučavanje kapaciteta kondenzatora u istosmjernom i  izmjeničnom strujnom u“ proučavalo se, na računalu,  ponašanje kondenzatora u strujnim krugovima.

Na radionici „GeoGebra u eksperimentu – jednostavno njihalo“ proučavalo se jednostavno njihalo i rezultati mjerenja su se obrađivali u matematičkom programu „GeoGebra“ te se izravno povezala matematika s eksperimentom.

Na predavanju po nazivom „Sustav za dostavu lijekova u organizmu  pomoću magnetskih nanočestica (Drug delivery system)“ mogli smo saznati najnovija istraživanja kako dostaviti lijek u organizam pomoću magnetskih nanočestica na točno određeno mjesto tako da nema nuspojava zbog lijekova (kemoterapija, zračenje, ...).

Na kraju smo zatvorili ovu nadam se uspješnu radionicu.

Voditelj Županijskog stručnog vijeća učitelja i nastavnika fizike Virovitičko-podravske županije

Dragan Klement