Stručni skup o slijepim i slabovidnim učenicima

Autor: Darko Špoljarić, Sandra Bošnjak, 18. 11. 2017.

17. studenog 2017. u Srednjoj školi Marka Marulića Slatina održan je stručni skup u organizaciji škole i Agencije za odgoj i obrazovanje te Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“ iz Zagreba, čiji su djelatnici za profesore Srednje škole Marka Marulića Slatina pripremili nekoliko tema, predavanja i radionice o slijepim i slabovidnim učenicima.

Blaženka Paković, prof. def. prezentirala je temu Učenik s oštećenjem vida u redovnoj školi. Sudionici skupa upoznati su s metodičko-didaktičkim prilagodbama koje će olakšati funkcioniranje učenika s oštećenjem vida u odgojno-obrazovnom procesu.

Ida Poljan, prof. psih. govorila je o psihološkim karakteristikama adolescenata s oštećenjem vida, psihološkim karakteristikama učenika s oštećenjem vida i načinima na koje oštećenje vida utječe na razvoj učenika.

Mirjana Peček, dipl. oecc. govorila je o asistivnoj tehnologiji u odgoju i obrazovanju učenika s oštećenjem vida te prisutne upoznala s asistivnim tehnologijama koje bi mogle učeniku s oštećenjem vida mogle olakšati rad.

Gordana Josipović, prof. def. pružila je sudionicima uvid u način na koji slabovidne i osobe s oštećenjem vida savladavaju svakodnevne prepreke, poput hodanja u nepoznatom okruženju.

Na kraju stručnog skupa ravnatelj škole, Darko Špoljarić, uručio je prijenosno računalo učeniku Augustinu Lukiću kako bi mu, barem u određenoj mjeri, olakšali praćenje i savladavanje nastavnog gradiva. Iako spriječeni zbog obveza, sudionike stručnog skupa pozdravili su Igor Andrović, župan Virovitičko-podravske županije i Vesna Šerepac, pročelnica upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu.

Izvor: autor fotografija ssmmstrucniskup2017 (1-5) Mario Kokorić