preskoči na sadržaj

Srednja škola Marka Marulića Slatina

Naslovnica

150. obljetnica rođenja Marie Curie

Autor: Dragan Klement, 21. 11. 2017.

U petak, 17. 11. 2017. godine obilježili smo 150. obljetnicu rođenja Marie Sklodowske Curie.
Veoma zanimljivo koncipiranu prezentaciju o Marie Curie prezentirali su učenici 3B gimnazije: Ana Bićanić, Zvonimir Benija i Ivan Brezovčan. Prezentacija je slijedila nakon izrade školskog kalendara koji su napravili isti učenici.


Prezentacija je sastavljena od tri osnovna dijela:   

  • život Marie Curie
  • doprinos fizici
  • doprinos kemiji


Zanimljiva koncepcija je u tome što ova tri dijela nisu odvojena već se „život Marie Curie“ prožimao kroz ostala dva dijela.


Prezentacija pogledajte nakon klika na sliku

          Marie Curie je bila prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu za svoja istraživanja, jedina žena koja je dobila dvije Nobelove nagrade, za fiziku 1903. godine i za kemiju 1911. godine, prva žena koja je predavala na Sorbonne-i te prva žena koja je uopće predavala na nekom sveučilištu.

 

 
Sveučilište u Sorbonne-i

         1903. godine Nobelovu nagradu je dobio Antoine Henri Becqurel za otkriće radioaktivnosti te Marie i Pierre Curie za zajedničko istraživanje radioaktivnosti.
 


Antoine Henri Becqurel

Marie i Pierre Curie

         
          1911. godine Marie Curie je dobila Nobelovu nagradu za kemiju. Osvojila Nobelovu nagradu zbog otkrića elemenata radija i polonija (naziv je dobio po Poljskoj) te njezinog proučavanja radija.

 

 
Elementarni radij

Tijekom Prvog svjetskog rata zagovarala je upotrebu mobilne radiografije u liječenju ranjenih vojnika. Radij se do 1950. godine mnogo rabio u antitumorskoj terapiji dok nije zamijenjen sigurnijim i jeftinijim izvorima zračenja.

 

Neke od najznačajnijih izjava:

„Ja sam među onima koji misle da je u znanosti velika ljepota. Znanstvenik u svom laboratoriju nije samo tehničar; on je dijete postavljeno pred prirodne fenomene koji ga impresioniraju poput bajke. Ne smijemo si dopustiti da mislimo da se sav znanstveni napredak može svesti na mehanizam, strojeve, zupčanike, iako i takva mašinerija ima svoju ljepotu.“

„Ne možemo se nadati da ćemo izgraditi bolji svijet bez boljih pojedinaca. Stoga, svatko od nas mora raditina sbi i za vlastito poboljšanje, te u isto vrijeme dijeliti generalnu odgovornost za cijelo čovječanstvo, naša je konkretna dužnost da pomognemo onima za koje smatramo da mogu biti najkorisniji.“

A. Einstein

„ Marie Curie je, od svih slavnih bića, jedino koje slava nije pokvarila.“

Mentor:
Dragan Klement, prof. mentor




Susjedne škole
Osnovne škole: Srednje škole:
OŠ Eugena Kumičića OŠ Josipa Kozarca Industrijsko-obrtnička škola

Popis udžbenika

Raspored zvona


 

 

eTwinning

Pano tjedna


Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.

Instagram
Školska zadruga "SLATINA"
Škola na društvenim mrežama



Školska zadruga

Pronađite nas i na:


Š K O L S K I V R T


CMS za škole logo
Srednja škola Marka Marulića Slatina / Trg Ruđera Boškovića 16, HR-33520 Slatina / ss-mmarulica-slatina.skole.hr / ss.marka.marulica@vt.t-com.hr
preskoči na navigaciju