Autor: Zorislav Jelenčić, 12. 3. 2018.

Najiščekivaniji i najuzbudljiviji trenutak simuliranog suđenja je kad sudac pročita presudu: „Kriva je“, odnosno: „Nije kriva“. Učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina čuli su obje presude – kada su bili obrana, optužena za pokušaj ubojstva oslobođena je krivnje, a kada su bili optužba, izborili su osuđujuću presudu.

U prostorijama Općinskog suda u Novom Zagrebu u subotu, 1O. ožujka 2018. godine, održala se 11. Državna smotra simuliranih suđenja iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja  na kojoj je sudjelovalo 24 ekipe iz Belog Manastira, Bjelovara  Blata, Buzeta, Đurđevca, Gline, Koprivnice, Maruševca, Orahovice, Osijeka, Rijeke, Splita, Šibenika, Trogira, Varaždina i Zagreba te učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina. Pod vodstvom profesora Zorislava Jelenčića za slatinski tim je nastupilo sedmero učenika:  Ana Brezec, Gordana Borotić, Jurica Ljubas, Larisa Gerenčir, Matej Đurasek, Mateja Peršić i Petra Prebeg. Pripreme za suđenje trajale su tri mjeseca, a pravnim savjetima pomogao je školski tajnik Igor Validžić.

Državna odvjetnica (Ana Brezec) ispituje optuženu

Državna odvjetnica (Larisa Gerenčir) ispituje oštećenika (Jurica Ljubas)

Ispitivanje svjedoka (Matej Đurasek)

Ivana Mašić, predsjednica Općinskog suda u Novom Zagrebu

Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske - Za razliku od vas, mnogi studenti pravnog fakulteta nikad uživo ne vide sudnicu

Odvjetnica obrane (Mateja Peršić) ispituje vještaka (Gordana Borotić)

savjetnica za Građanski odgoj i obrazovanje Nevenka Lončarić-Jelačić - Svake godin broj sudionika se povećava

Savjetnik za Građanski odgoj i obrazovanje Tomislav Ogrinšak dodjeljuje pohvalnice učenicima i mentorima

Sudac Stjepan Đurinec oslobađa krivnje optuženu (Petra Prebeg)

Sutkinja Zvjezdana Murat Milas proglašava optuženu krivom

Nazočne učenike i mentore pozdravili su Ivana Mašić, predsjednica Općinskog suda u Novom Zagrebu, Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske te savjetnici za Građanski odgoj i obrazovanje Nevenka Lončarić-Jelačić i Tomislav Ogrinšak.
Simulirana suđenja dio su učenja i stjecanja kompetencija iz područja međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje - na unaprijed zadanom predmetu kaznene parnice „Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu protiv Andreje Rogan - Kaznena parnica u kojoj očajnički pokušaj nastavka burne ljubavne veze završava pokušajem ubojstva„ učenici se uče ulogama državnog odvjetnika, optuženika, oštećenika, svjedoka, odvjetnika i vještaka, redoslijedu izvođenja dokaza, ispitivanju i protuispitivanju. Tijekom simuliranih suđenja učenici usvajaju vještine argumentiranja, dokazivanja, logičkog zaključivanja, uočavanja važnih činjenica, nepristranog pristupa i javnog nastupa. Posebna važnost je u tome da učenici imaju priliku upoznati način rada i svrhu sudbenog sustava, čime se podiže svijest o važnosti uloge sudstva i vladavine prava u demokratskom društvu.

Na simuliranom suđenju suočavaju se ekipe iz različitih škola, a presudu donosi pravi sudac.

Ostale fotografije pogledajte u albumu Slatinčani na simuliranom suđenju oslobodili (i osudili) optuženu za pokušaj ubojstva.