DANI FRANKOFONIJE U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Dijana Fotez, 4. 4. 2018.

Nizom aktivnosti učenici izborne nastave francuskog jezika obilježili su Mjesec frankofonije, vrijeme kada se u brojnim zemljama diljem svijeta  predstavljaju različiti oblici kulturnog i umjetničkog stvaralaštva te drugih vidova društvenog djelovanja vezanih uz francuski jezik i kulturu.

Naime, francuskim jezikom koriste se brojni narodi u svijetu, bilo kao službenim, prvim ili drugim jezikom. Osim u Francuskoj, francuski je službeni jezik još u nekim europskim zemljama te u mnogim afričkim državama poput Kameruna, Ruande  ili Burkine Faso, ali i u dijelu Azije, Indije te u nekim državama u Oceaniji. Stoga se tijekom mjeseca ožujka organiziranjem različitih događanja na što maštovitiji način želi prikazati važnost i raznolikost  francuskog jezika i kulture.

Dana 26. ožujka 2018. godine Mjesec frankofonije  obilježili su maturanti opće gimnazije naše škole s profesoricom francuskog jezika, Dijanom Fotez, organiziravši plesno-poetsku radionicu u suradnji s Osnovnom školom Josipa Kozarca. Učenik Jurica Ljubas (4.A) interpretativno je pročitao pjesmu Ego Willyja Williama na francuskom te prijevod na hrvatskom jeziku.

Plesna skupina učenica četvrtih razreda Osnovne škole Josipa Kozarca, pod vodstvom učiteljice Sanje Hmelik, nastupila je na već spomenutu francusku pjesmu, a uslijedilo je i ugodno druženje uz francuske slastice.

Također, u sklopu manifestacije, održan je kviz znanja o francuskoj kulturi i umjetnosti te o tradiciji francuskog jezika među drugim i trećim razredima opće gimnazije.

Kako bi ostavile trag o Mjesecu frankofonije i u holu škole, učenice Antea Rap (3.B) i Lara Fotez (4.B) izradile su tematski pano.