Terenska nastava o Nikoli Tesli

Autor: Dubravka Ištvanfi, Sandra Bošnjak, 12. 4. 2018.

Tko je bio Nikola Tesla? Koji su njegovi najpoznatiji izumi? Kakvi su bili njegovi planovi za budućnost čovječanstva? Zašto je Tesla genij?
Odgovore na ova i mnoga druga pitanja potražili su učenici 1. i 2. razreda elektrotehničar opći u sklopu terenske nastave u Zagrebu. Učenici su u pratnji svojih razrednika, Vladimira Borbaša i Miodraga Stojanovića, te profesora, Dubravke Ištvanfi, Mirka Milaka i Mirjane Drenski, posjetili multimedijalnu izložbu Nikola Tesla – Mind from the future i Tehnički muzej Nikola Tesla.

Na multimedijalnoj izložbi Nikola Tesla – Mind from the future učenici su detaljnije upoznali Teslin život od Smiljana, njegova rodnog mjesta, preko školovanja i europskih destinacija (Prag, Budimpeštu i Pariz) do života u New Yorku. U New Yorku su prikazani njegovi susreti s Markom Twainom, Stanfordom Whiteom, J.E.R. Houdanom, Thomasom A. Edisonom, Georgesom Melieseom, Andyjem Serkisom i drugim suvremenicima koji su obilježili njegov život.
Cijela izložba ostvarena je uz pomoć video projekcija, računalnih igara, svjetlosnih instalacija i holograma.

U Tehničkom muzeju Nikola Tesla učenici i profesori posjetili su odjele Transformacija energije, Prometna sredstva, Rudarstvo, zbirku Nafta i odjele Astronautika s planetarijem, Demonstracijski kabinet Nikole Tesle, Osnove poljodjelstva i Vatrogastvo te su sudjelovali u pripremljenim pokusima.

Kako bi se pripremili za posjet Tehničkom muzeju i multimedijalnoj izložbi učenici 2. razreda elektrotehničar istražili su život Nikole Tesle, a svoja istraživanja prikazali su na panoima u hodnicima škole.

Učenice Marija Krupa i Diana Škrobić na satu Povijesti s profesorom Mirkom Milakom osmislile su i izradili pano o životu i osobnosti Nikole Tesle.

Ostali učenici su na satu Fizike s profesoricom Dubravkom Ištvanfi prikupili sve potrebne informacije vezane uz Tesline izume poput Indukcijskog motora, teleautomatike, rasvjete pomoću struje visoke frekvencije, Tesline zavojnice i sl.

Po prvi put informacije su oblikovane i za pametne telefone te su prezentirane uz pomoć QR koda kojeg su učenici izradili na satu Računalstva s profesoricom Sandrom Bošnjak.

Svoje doživljaje o terenskoj nastavi napisali su učenici 1. razreda elektrotehničar, a učenici Antonio Moslavac, Mate Vujić, Kristijan Danilović i Petar Telišman terensku nastavu popratili su fotografijama i videozapisima.

U Zagrebu na terenskoj nastavi mi se jako svidjelo. Dosta toga poučnog i zanimljivog sam vidio. Izložba Nikola Tesla – Mind from the future mi je bila najbolja jer prvi put ovako nešto vidim u životu te nije kao druge izložbe malo dosadno već je interaktivna i multimedijalna. Ambijent i zvukovi dočaravaju nam doživljaj prirode kakvu je Nikola Tesla vidio. Atmosfera je bila odlična i svi smo se zabavili. Onda u tehničkom muzeju mi je bilo također zanimljivo vidio sam usporedbu starih i novih auta, avione i dosta tog.  Također smo radili pokuse u muzeju to je bio najzabavniji dio dana a uz to i poučno. Osjećaj je bio super.

Bilo je zanimljivo jer smo vidjeli izložbu Nikole Tesle i njegove izume te mjesta gdje je putovao. Nakon Izložbe smo išli u Tehnički Muzej te smo tamo imali kratku prezentaciju o njegovim izumima koja je bila zanimljiva. Na toj prezentaciji smo dobili kratak uvid u njegov rad i njegove izume kako rade.

Prije nego što smo krenuli na izložbu Nikola Tesla-MFTF,bili smo u Tehničkom muzeju. U muzeju su bili stari auti, motocikli, bicikli i avioni. Vidjeli smo izume Nikole Tesle. Saznali smo da čovjek može provoditi struju, “bežičnu struju“ i kavez koji čuva od struje.

Na terenskoj nastavi nam je bilo veoma zanimljivo i poučno. Vidjeli smo i naučili puno novih stvari vezanih za našu struku. Na terenskoj nastavi smo čuli dosta toga o životu Nikole Tesle i njegovom proučavanju. Svidjeli su nam se pokusi koje smo vidjeli u tehničkom muzeju.

Na terenskoj nastavi nam je bilo jako lijepo jer smo vidjeli puno toga zanimljivoga, puno toga za što nismo znali. Naučili smo dosta toga o Nikoli Tesli. Bilo je puno pokusa u tehničkom muzeju gdje su to naši prijatelji išli isprobati. Na izložbi NIKOLA TESLA MIND FROM FUTURE bilo je jako zanimljivo.

Terenska nastava je bila dobra zato što sam vidio Teslinu zavojnicu kako radi. Smijao sam se kada su se svi trzali.

Bilo je odlično, zabavljali smo se, družili, zezali i nešto novo naučili. Mislim da bi trebali češće ići na takva mjesta jer su ona vrlo poučna, učimo iz stvari oko sebe.

U sklopu Fakultativne nastave Informatika učenik 2. razreda elektrotehničar Karlo Veriga izradio je videozapis o terenskoj nastavi, a fotografije i video zapise su prikupili učenici Mario Klucki, Diana Škrobić i Karlo Veriga.

Ostale fotografije pogledajte u albumu Terenska nastava o Nikoli Tesli.