PANO TJEDNA - Dan planeta Zemlja

Autor: Dragana Medved, 24. 4. 2018.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja na svim kontinentima u 150 zemalja svijeta brojnim događanjima posvećenim očuvanju i zaštiti okoliša u cilju zaštite prirodnih resursa te kako bi se skrenula pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja.

Počeci obilježavanja Dana planeta Zemlje sežu u 1970. godinu kad su pod vodstvom američkog senatora Gaylorda Nelsona diljem Sjedinjenih Američkih Država održane prve masovne demonstracije za zaštitu okoliša na kojima je sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi, a prozvane su nacionalnim skupom o okolišu.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990., uz značajan angažman resornog ministarstva i udruga za zaštitu okoliša i prirode.

Učenice Srednje škole Marka Marulića Slatina uključile su se i ove godine u program obilježavanja Dana planeta Zemlja. Izradile su pano kojim su nas ,na zanimljiv način (kronološki- jučer, danas, sutra), podsjetili kako je nastala Zemlja i život na Zemlji , ukazali  na posljedice  negativnog  djelovanjem čovjeka na okoliš te predložili načine zaštite planeta od daljnjeg onečišćenja koji bi omogućili opstanak Zemlje i svih živih bića na Zemlji.

Materijale za izradu panoa prikupile su učenice opće gimnazije: Karla Benija, Barbara Jukić, Vlatka Pačarić, Sonja Prebeg (1.a gimnazije), Marija Bljakaj, Helena Gerenčir (1.b gimnazije), Ana Benko, Josipa Blašković, Irena Marušić, Marta Sabo (3.b gimnazije) te Larisa Gerenčir, Lara Grahovac, Marlena Josić i Anja Stjepanović (4.b gimnazije).

Pano su izradile učenice: Ana Benko, Larisa Gerenčir, Lara Grahovac i Marlena Josić.

Mentor učenicama je profesorica Dragana Medved.