Europski dan jezika

Autor: Dijana Fotez, Silvija Štimac, 27. 9. 2018.

U srijedu 26.rujna 2018., u opuštenom, ali natjecateljskom ozračju, obilježili smo Europski dan jezika u našoj školi. Tradicija je to koju njegujemo već godinama, a ove godine odlučili smo prirediti kviz znanja o jezicima.
No, za početak, nešto o Europskom danu jezika.

Europska godina jezika 2001., koju su zajednički organizirali Vijeće Europe i Europska unija, uspjela je uključiti milijune ljudi diljem 45 zemalja sudionica. Njihove aktivnosti slavile su jezičnu raznolikost Europe i promicale učenje jezika.

Nakon velikog uspjeha te godine, Vijeće Europe proglasilo je Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine. Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

1. Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
  2. Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
  3. Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

Jezične vještine su nužnost i pravo svakoga – jedna je od glavnih poruka Europskog dana jezika.

Voditeljica Aktiva stranih jezika, profesorica njemačkog i francuskog jezika Dijana Fotez predložila je da održimo kviz znanja o jezicima, a u izradi i provedbi kviza sudjelovale su i profesorice Sanja Špoljarić, Željka Balković, Sandra Bošnjak i Silvija Štimac.

Natjecali su se učenici 2.b, 3.a, 4.a i 4.b razreda gimnazije. Sve četiri skupine pokazale su izvrsno znanje o svjetskim jezicima i kulturi naroda čije jezike naši učenici uče, a  pobijedili su učenici 4.b razreda kojima još jednom čestitamo na besprijekornom znanju.

Učenice 4.b gimnazije koje pohađaju izbornu nastavu francuskoga jezika za ovu su prigodu sa svojom profesoricom Dijanom Fotez izradile prigodni pano koji je privukao brojne poglede.

Nastavnici stranih jezika obilježili su Europski dan jezika raznim zabavnim aktivnostima i u ostalim razredima.

Kvizu su nazočili brojni učenici i nastavnici. Nadamo da će svijest o važnosti učenja jezika i promicanju jezične i kulturne raznolikosti doprijeti i van naše škole.

Link (Knowledge of new addictions):