4. RENDEZ-VOUS AU CINÉMA

Autor: Dijana Fotez, 19. 11. 2018.

Učenici izborne nastave francuskog jezika naše škole obilježili su i ove godine Mjesec francuskih filmova te su u pratnji profesorice Dijane Fotez posjetili četvrti po redu Rendez-vous au cinéma u slatinskom kinu.
Rendez-vous au cinéma je program koji organizira Hrvatski audiovizualni centar u suradnji s Francuskim institutom u Hrvatskoj i Kino mrežom. Na platnima neovisnih kina Kino mreže ove se godine našlo 6 sjajnih francuskih naslova: De toutes mes forces (Iz sve snage), Les Yeux Sans Visage (Oči bez lica), Jules et Jim, Historie d`une création (Priča o stvaranju) i Le grand mechant renard et autres contes… (Veliki zli lisac i druge priče…).
4. Rendez-vous au cinéma otvoren je u Kinu Slatina 12. listopada 2018. godine prikazivanjem teen drame De toutes mes forces (Iz sve snage).

„Po četvrti put u našem gradu, u prostoru Kina Slatina, održan je filmski festival Rendez-vous au cinéma. Otvorenju festivala, kao i proteklih godina, prisustvovali su učenici Srednje Škole Marka Marulića Slatina s profesoricom francuskog jezika, Dijanom Fotez, kao i svatko s interesom za francusku kinematografiju.

Ove je godine, primjeren srednjoškolskom uzrastu, izabran tinejdžerski film Iz sve snage koji prati život mladića Nassima nakon majčinog predoziranja i smrti. Nassim je smješten u dom za nezbrinutu djecu budući da se njegovi jedini rođaci, teta i tetak, ne mogu brinuti o njemu. U želji da sve ostane isto, Nassim je stvorio lažnu sliku svog života koju je predstavljao javnosti, pa čak i onima koji su mu bili najbliži. U očajničkom pokušaju na održi privid normalnog i lagodnog života, Nassim postaje agresivan što primjećuju njegovi prijatelji, a to se počinje odražavati i na njegovom školskom uspjehu. Situacija napokon eskalira kada Nassimovi prijatelji shvate istinu i vide u kakvom se stanju on nalazi. Okrećući leđa najbližima, Nassim se zatvara u sebe i počinje konzumirati razna opojna sredstva slijedeći primjer nezbrinute djece s kojom je provodio vrijeme. Nakon što pod utjecajem alkohola i droge, s još nekoliko štićenika doma, podmetne požar, Nassima premještaju u drugi dom gdje nastavlja beskorisno provoditi vrijeme, tugujući za majkom, ali i okrivljujući ju za stanje u kojem se nalazi.

Kao učenici francuskog jezika, rado posjećujemo festival Rendez-vous au cinéma jer je to jedino događanje kada imamo priliku doći u doticaj s francuskim jezikom i njegovim izvornim govornicima u našoj maloj sredini. Kao i svi učenici, iznimno smo ponosni na sebe kada prepoznamo i razumijemo neke izraze i rečenice bez pomoći profesora ili prijevoda, shvaćajući koliki smo, zapravo, rječnik usvojili tijekom relativno kratkog vremena učenja francuskog jezika. Uz proširivanje jezičnih znanja francuskog, obrazujemo se i kulturno jer svaki je francuski film svojevrsna umjetnost. Nadamo se da će Kino Slatina nastaviti s održavanjem ove manifestacije te da će dogodine još više ljudi pokazati interes i odazvati se na festival u većem broju.“

Na film se osvrnuo Marijan Škrnički, učenik 3.b razreda opće gimnazije

U sklopu kurikuluma izborne nastave francuskog jezika, održane su i radionice na temu francuske kinematografije, a učenici 3.a i 4.b razreda opće gimnazije uredili su u holu škole prigodni pano o Mjesecu francuskih filmova.

Link (Knowledge of new addictions):