Međunarodno natjecanje Dabar 2018.

Autor: Ksenija Rastija, Sandra Bošnjak, 4. 12. 2018.

Dabar (Bebras) je međunarodna inicijativa koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima, nastavnicima i učenicima, ali i u široj javnosti.
Osmišljen je kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, mogu ih rješavati i osobe bez informatičkog predznanja.

Natjecanje se organizira u 5 kategorija. Kategorija za učenike srednjih škola je GigaDabar.

Ove godine se unaša škola uključila u ovaj projekt. Na natjecanju koje se održalo od 12. do. 16. studenoga na CARNetovom sustavu Loomen sudjelovalo je 40 učenika naše škole. Ispit se sastojao od 12 pitanja koje su natjecatelji morali riješiti u 40 minuta.

Čestitamo svim natjecateljima na sudjelovanju i postignutim rezultatima, a posebno pohvaljujemo učenike koji su se svojim rezultatom plasirali u 10% najboljih u državi. Najuspješniji učenici naše škole plasirani u 10% najboljih u državi su: Luka Škiljić (3.a), Boris Boronjek (3.b), Matija Drenski (3. el), Domagoj Hegedušić (2.b) i Dominik Kizivat (1.b).

Svim učenicima koji su sudjelovali bit će uručene diplome.

Susjedne škole
Osnovne škole: Srednje škole:
OŠ Eugena Kumičića OŠ Josipa Kozarca Industrijsko-obrtnička škola

Nakon samostalnog pretraživanja  informacija u digitalnom okružju i usporedbe podrijetla riječi, učenici 1. a prikazali su sintagmu „Sretan Božić” na nekim od njima „najdojmljivijim” jezicima (švedskom, danskom, nizozemskom, rumunjskom, iranskom, armenskom i dr. jezicima). Mentorica učenicima bila je profesorica Željka Orban.

Kalendar za 2019./2020.

Srednja škola Marka Marulića Slatina / Trg Ruđera Boškovića 16, HR-33520 Slatina / ss-mmarulica-slatina.skole.hr / ured@ss-mmarulica-slatina.skole.hr