Predstavljanje rezultata projekta In Medias Restart

Autor: Kata Vidaković, 22. 11. 2019.

Na konferenciji za novinare održanoj 21.studenoga 2019. u Zagrebu sudjelovala je prof. Kata Vidaković  kao koordinatorica projekata Srednje škole Marka Marulića Slatina. Prisutnim novinarima, voditeljica projekta Irena Šafarik-Župić,  prezentirala je  rezultate provedenih aktivnosti projekta In Medias ReStart – intergrativni pristup poučavanju medijske, digitalne, čitalačke, prirodoslovne, višejezične i multikulturalne pismenosti.  Naša je škola sudjelovala partnerski uz školu nositelja OŠ Matije Gupca iz Zagreba i OŠ Maria Martinolića iz Malog Lošinja, drugog partnera.  Projekt je započeo 30. studenoga 2017. i završava se 30. studenoga 2019.

Sudionike konferencije pozdravila je ravnateljica OŠ Matije Gupca iz Zagreba, Ljiljana Klinger. Izrazila je zadovoljstvo s postignutim rezultatima te ostvarenim partnerstvom triju škola.  Izrazila je želju da škole i dalje surađuju u svim područjima u kojima će se unaprijediti odgojno – obrazovni procesi naših ustanova.

Postavljeni cilj – razvijanje kurikula za izvannastavne aktivnosti za unaprjeđenje svih navedenih vrsta pismenosti od 3. razreda osnovne do 2. razreda srednje škole i izrada pratećih priručnika ostvaren je u potpunosti. Članovi radnih skupina triju škola osmislili su i proveli radionice na kojima su učenici uz suvremen i interaktivan pristup temama usvajali šest vrsta pismenosti, analizirali te kritički vrednovali dobivene informacije. Provedbom projekta razvijeni su kurikuli:

1. In Medias ReStart  1 (3. - 4. razred OŠ)
  2. In Medias ReStart  2 (5. - 6. razred OŠ)
  3. In Medias ReStart  3 (7. - 8. razred OŠ)
  4. Biti pismen-moj je izbor, I  (1. razred SŠ)
  5. Biti pismen-moj je izbor, II  (2. razred SŠ)
  6. Media Lab – teacher's guide for extracuricular activities in primary schools

Svi materijali korišteni u izvannastavnim aktivnostima dostupni su u digitalnim inačicama i u digitalnom repozitoriju. Repozitorij je  razvojni, moguće ga je nadopunjavati i uz tiskane priručnike s detaljno razrađenim aktivnostima, dostupan je  svim zainteresiranim nastavnicima.

Osim kurikula za srednju školu koje su izradile članice radne skupine, naša je škola iz sredstava projekta nabavila dodatnu informatičku opremu (3 e-ploče s integriranim projektorima, 3 e-readera, laptop s projektorom, printer, 32 slušalice s mikrofonima, mikrofonsku kapsulu i ručni snimač) za učionice jezika, matematike i informatike te namještaj (10 klupa, 8 stolova i 32 stolice) za školski hol u vrijednosti 100.000,00 kn. Oprema je većim dijelom korištena u provedbi projektnih aktivnosti.

Članice radne skupine SŠMMS: Kata Vidaković, Sandra Bošnjak, Marina Ivoš, Sanja Špoljarić i Valerija Ivanac – Jelenčić izuzetno su zadovoljne timskim radom i stručnim osposobljavanjem  provedenim u projektu.

Edukacije su nas dodatno osnažile za osmišljavanje i kreiranje izvannastavnih aktivnosti koje su s učenicima provedene konzultativno i na konkretnim radionicama. Za provedbu izvannastavnih aktivnosti otvorili smo i virtualnu učionicu In Medias ReStart  u kojoj su učenici i nastavnici, sukladno vlastitim interesima i kompetencijama,  suradnički planirali, pripremali, provodili i vrednovali sve projektne teme. Svoja iskustva i usvojena znanja primjenjivat ćemo u daljnjoj provedbi izvannastavnih aktivnosti sa zainteresiranim učenicima ali i u aktivnostima redovne nastave.