KALENDAR - Niels Bohr

Autor: Sandra Bošnjak, 23. 11. 2020.

Kalendar za ovu školsku godinu, o Niels Bohru, izradile su učenice 4. B razreda opće gimnazije: Lucija Podolski i Marija Bljakaj.
Niels Bohr je rođen 7. listopada 1885. godine u Kopenhagenu, a umro 18. studenoga 1962. godine u istom gradu.
Niels Bohr je danski fizičar koji se smatra jednim od najistaknutijih znanstvenika 20. stoljeća. Omogućio je bolje razumijevanje strukture atoma i kvantne teorije. Bio je prvi fizičar koji je primijenio koncept kvantne teorije na problem atomske jezgre i molekularne strukture i za to je dobio Nobelovu nagradu 1922. godine.

Treće desetljeće prošloga stoljeća bilo je prekretnica za teoriju kvantne mehanike. Tijekom razdoblja od nekoliko godina, Bohr je na Institutu za teorijsku fiziku Sveučilišta u Kopenhagenu (danas se zove „Institut Niels Bohr“) okupio poznate fizičare koji su postavili temelje kvantne mehanike: Heisenberga (relacija neodređenosti), Schrödinger (valna jednadžba) i Paula Diraca (Fermi-Diracova statistika). Ovi znanstvenici su događanja svodili na vjerojatnost nekog događaja čemu se protivio Albert Einstein koji je poručio: „Nisam siguran da se Bog kocka“. (Vjerojatnost su inicirali kockari.) Raspravu s Einsteinom je vodio Bohr koji je za obranu svojih stavova koristio Einsteinovu teoriju relativnosti. Bohr se bavio i nuklearnom energijom i zaslužan je za osnivanje Međunarodne agencije za atomsku energiju.

Danska nacionalna banka izdala je 1997. godine novčanicu od 500 kruna sa slikom N. Bohra. Po njemu je dobio ime asteroid 3948, lunarni krater i kemijski element s atomskim brojem 107-borij.

Dragan Klement, prof.

Priloženi dokumenti: