eTwinning projekt o medijskoj pismenosti privodi se kraju

Autor: Sandra Bošnjak, 17. 5. 2022.

Tijekom posljednjih šest mjeseci, naša je škola bila nositelj međunarodnog projekta o medijskoj pismenosti na eTwinningu u kojemu su sudjelovali učenici i nastavnici Tehničke škole iz Virovitice te srednjih škola iz Moldavije i Turske. Kako je prigodno završio u svibnju, projekt je uvršten i u raspored događanja u okviru Dana medijske pismenosti za 2022. godinu.

eTwinning projekt isplanirali su učenici fakultativne nastave Engleski jezik u medijima s profesoricom Sanjom Špoljarić koja je u srijedu, 11. svibnja organizirala sastanak putem Google Meeta s partnerima iz navedenih škola. U prvom dijelu sastanka prof. Špoljarić izvijestila je sve nazočne o aktivnostima u kojima su učenici sudjelovali od prosinca do svibnja. Među ostalim, tijekom čitavog projekta učenici su kreirali svoje sadržaje o medijskoj pismenosti i dijelili ih putem Twinspace platforme. Kako to obično biva s projektima ovakve vrste, učenici su osmislili i službeni logo projekta te glasanjem izabrali onaj naše učenice Gabriele Kovačević kao najbolji.

Također, tijekom ovih šest mjeseci kreirali su kvizove, provjeravali izvore vijesti, utvrđivali jesu li one lažne ili istinite, istraživali povijest lažnih vijesti, izrađivali video rječnik medijske pismenosti, igrali edukativne online igre i još mnogo drugih stvari koje su podrazumijevale suradnju sudionika. Najvažniji aspekt svih aktivnosti bilo je sudjelovanje u forumu na kojemu su učenici razmjenjivali ideje i učili o medijskoj pismenosti usvajajući tako i engleski jezik.

Drugi dio spomenutog video poziva, bio je posvećen provjeri znanja svega usvojenog kroz uvijek popularni Kahoot kviz u kojemu su drugo i treće mjesto zauzele naše učenice Sara Cvijanović i Ines Pucić, dok je prvo mjesto osvojio Dino Majstorović. Sudionici su izrazili svoje zadovoljstvo sudjelovanjem u projektu istaknuvši da su puno toga naučili o medijskoj pismenosti te su izrazili svoju želju za daljnjim sudjelovanjem u projektima na eTwinningu.

Ovaj projekt otvorio nam je vrata učionice engleskog jezika prema svijetu jer na taj način učenici mogu aktivno komunicirati na engleskom jeziku te usavršavati svoje vještine. Vjerujemo da je ovo samo početak u nizu uspješnih projekata na eTwinningu te da će se i drugi nastavnici i učenici sve više uključivati u njih i koristiti prednosti koje ova platforma nudi.

Sanja Špoljarić, prof.