Vijesti....

Dani kruha, Dani zahvalnosti za plodove zemlje, Dan jabuka u školskoj knjižnici

Autor: Jasna Asić, Damir Balković, 23. 10. 2015.

Povodom obilježavanja Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica i Mjeseca hrvatske knjige održana je u školskoj knjižnici Srednje škole Marka Marulića jedna zanimljiva aktivnost. Obilježeni su Dani kruha, Dani zahvalnosti za plodove zemlje i Dan jabuka. Nazočili su učenici I. razreda elektrotehničara, dio drugog razreda elektrotehničara, drugi razred agroturističkih tehničara te drugi razred poljoprivrednih tehničara sa svojim nastavnicima. Na stolovima su bili izlošci koje je naša školska zadruga izlagala na manifestaciji Jesen i dani kruha koja je održana na gradskoj tržnici.

U uvodnom dijelu govorio je školski knjižničar prof. Damir Balković o danima koje obilježavamo. Zatim je zamolio učenice Katarinu Knapić i Leu Bolta da pročitaju pjesme koje govore o kruhu i jabuci kako bi nas uvele u tematiku kojom smo se željeli baviti. Knjižničar je napomenuo kako je jabuka vrlo čest motiv u književnim djelima. Srećemo je već u Bibliji, u narodnim (Letovanić, Letovanić; Jabuka je moja…), tamburaškim (Kad procvatu u proljeće jabuke) i u autorskim pjesmama (Tadijanović, Kišević, Mihalić, Domjanić…), te u mnogim proznim djelima (Snjeguljica i sedam patuljaka, Miris jabuka, U sjeni procvalih djevojaka…).

Uslijedilo je zanimljivo predavanje, odnosno priča prof. Jasne Asić o jabuci, voću koje je u naše krajeve stiglo iz Azije te se tu udomaćilo i svi ga smatraju reprezentativnim voćem Europe. Prof. Asić naglasila je da jabuka pripada u porodicu ruža kao i kruška, dunja, mušmula, šipak.

Nakon toga su učenici mogli vidjeti i kušati neke poznatije sorte jabuka (idared, grenny smith, zlatni delišes, jonagold).
Vjerujemo da su učenici naučili nešto o ovoj zanimljivoj voćki. I za kraj da vas podsjetimo da je jabuka simbol: grijeha, ljepote, plodnosti, ljubavi, zdravlja, zemlje, vlasti.
Svaki se dan osladite jabukom i bit ćete „Zdravi i jedri k'o jabuka“.

Ostale fotografije pogledajte u albumu Dan jabuka u školskoj knjižnici.