Vijesti o državnoj maturi

Provjerite prijave!

Autor: Ksenija Rastija, 29. 1. 2011.

Kao što je prethodno objavljeno u Kalendaru polaganja ispita državne mature, Pravilniku o polaganju državne mature i brošuri „Državna matura 2010./2011. i prijave za upis na studijske programe“, 31. siječnja 2011. godine u 23:59 istječe rok za prijavu ispita državne mature u ljetnome ispitnom roku.

Molimo sve kandidate da pažljivo još jednom pregledaju sve ispite koje su prijavili jer izmjene nakon isteka navedenoga roka više neće biti moguće. Navedeni ispiti mogu se vidjeti na poveznici „Moj odabir“. Tamo će biti plavom bojom prikazani ispiti koje su kandidati prijavili za polaganje u ovome roku. Prikazani su također i ispiti koje su kandidati prijavili i polagali protekle, 2010. godine. Ovi su ispiti posebno označeni zvjezdicama (**), zasivljeni su i nije ih moguće mijenjati niti polagati u ovome ispitnom roku, ako taji isti ispit nije ponovno prijavljen i dodatno prikazan plavom bojom.

Podsjećamo kandidate koji su završili srednje obrazovanje i koji su prošle 2010. godine polagali ispite državne mature i zadovoljni su rezultatima, da nisu dužni ponovno polagati iste u svrhu rangiranja na studijske programe. Za rangiranje će se uzimati već postojeći rezultati. Ako se odluče za ponovno polaganje ispita, za rangiranje će se uzimati ovogodišnji rezultat. Stoga molimo kandidate da dobro razmisle prilikom mogućega ponovnog prijavljivanja određenoga ispita državne mature.

Također, sukladno Pravilniku o polaganju državne mature, polaganje ispita državne mature plaćaju svi kandidati osim redovnih učenika koji ove školske godine završavaju četverogodišnje srednje obrazovanje u RH i učenika gimnazija koji nisu prošle godine završili srednje obrazovanje (položili sve ispite državne mature), a kojima je to prvi ili drugi izlazak na ispite. Detalji oko postupka plaćanja ispita bit će pravovremeno dostupni na mrežnim stranicama Nacionalnoga centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja www.ncvvo.hr i Postani student www.postani-student.hr.

Isto tako, kandidati izvan redovnoga sustava obrazovanja RH (uključujući i kandidate koji su prošle godine završili srednje obrazovanje u RH) dužni su prijavu ispita državne mature potvrditi unosom TAN-a do najkasnije 31. siječnja 2011. u 23.59. U slučaju da to ne učine, po isteku roka zaključat će se stanje prijava ispita u tome trenutku i smatrat će se da je kandidat prijavio upravo te ispite. Naknadne izmjene neće biti moguće, osim u opravdanim slučajevima propisanim Pravilnikom o polaganju državne mature i postupkom opisanim u brošuri „Državna matura 2010./2011. i prijave za upis na studijske programe“.

Izvor: https://www.postani-student.hr/Ucilista/Default.aspx