Vijesti....

EKOLOŠKI KVIZ - "LIJEPA NAŠA"

Autor: Matija Gosler, 4. 4. 2011.

Ove školske godine, kao i prethodnih 18 godina, učenici osnovnih i srednjih škola iz Republike Hrvatske i Federacije BIH, a već treću godinu i učenici iz Vojvodine te drugi put učenici hrvatskih škola iz Mađarske, ravnopravno se natječu u znanju iz vjeronauka, biologije, kemije i geografije, čime zaokružuju sadržaje iz područja zaštite prirode i okoliša.

Kurikularni pristup u ekološkom kvizu je upravo timski rad koji uključuje po četiri učenika u jednoj skupini od prvog do četvrtog razreda srednje škole. Učenici su različitog uzrasta, ali timski djeluju, uče, istražuju, opažaju i međusobno se motiviraju. Doprinose timu razmjenjujući ideje i mišljenja, isključivši pri tome autoritativni pristup. Rezultat takvog rada je izrada kvalitetnih ekoloških projekata.
U organizaciji udruge "Lijepa naša" natjecanje je započelo školske godine 1992./93. Tada su sudjelovale samo osnovne škole, a od školske godine 1998./99. u natjecanju sudjeluju i srednje škole. Ekipno natjecanje srednjih škola obuhvaća četveročlanu ekipu od učenika iz prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda gimnazije. Natjecanje se provodi na školskoj, županijskog i državnoj razini. Na svim razinama natjecanje se sastoji od usmenog i pisanog dijela.
Naša škole je ove školske godine drugi puta sudjelovala na natjecanju Eko kviz - "Lijepa naša". Županijsko natjecanje sastojalo se od pisanog dijela testa, usmenog dijela, te prezentacije projekta pod motom "Istražili smo - uradili smo - predlažemo". U dogovoru s mentorom, učenici su pripremili prezentaciju o Kulturno-umjetničkom društvu „Dika“ Slatina. Posjetili su prostorije Društva te u razgovoru sa najstarijim članom Društva, gospodinom Dorinkom, upoznali se s tradicijom očuvanja slatinskih plesova, nošnji i običaja. Predstavljanje Kulturno-umjetničkog društva „Dika“ uz pomoć dokumentarnog filma istaknulo je kreativnu stranu naših učenika. Uz mentorstvo vjeroučitelja Darija Vrbaslije, te mentorstvo profesorice kemije Ane Krpačić, niti pisani dio ispita na županijskoj razini nije predstavljao problem za osvajanje prvog mjesta.
Ovaj oblik izvannastavne aktivnosti zainteresirao je veliki broj učenika, pa smo u školi organizirali školsko natjecanje između četiri ekipe. Pobijedili su učenici Željka Marjanović, Domagoj Klement, Ana-Marija Rukavina i Bruno Hinek. Županijsko natjecanje iz Eko kviza - "Lijepa naša" bilo je održano u Osnovnoj školi Josipa Kozarca 11. veljače 2011. godine. Naša ekipa bila je bolja u svim razinama natjecanja (pisani, usmeni i prezentacija) od ostalih srednjih škola na prostoru naše županije. Ostvarenim prvim mjestom na županijskoj razini ostvarili smo odlazak na državno i svehrvatsko natjecanje iz ekološkog kviza - "Lijepa naša".

Državno i svehrvatsko natjecanje iz ekološkog kviza - "Lijepa naša" od 20. do 22. ožujka 2011. godine održano je u dalmatinskom biseru Jadrana - Primoštenu. Među 36 osnovnih i 30 srednjih škola, naša županija je imala svoje predstavnike – Srednju školu Marka Marulića Slatina i Osnovnu školu I. B. Mažuranić Virovitica. Smještaj u hotelu „Zora“, gostoprimstvo domaćina i savršenstvo organizacije (disco večer, obilazak Primoštena, transparentnost natjecanja) za svaku su pohvalu. Osvojeno 13. mjesto na državnom i svehrvatskom natjecanju rezultat je rada učenika i njihova mentora Matije Goslera, uz pomoć prof. Ane Krpačić.

Izvor: EKO grupa