Novosti....

SLAFF 2013. : „Kokice“ i „Ne ustajem na lijevu“ najbolji filmovi

Autor: Petar Žarković, 21. 4. 2013.

Proglašenjem najboljih filmova, u subotu je završen je 3. slatinski amaterski filmski festival SLAFF 2013., koji organizira Srednja škola Marka Marulića Slatina. Obraćajući se prisutnima na početku programa, ravnatelj škole Petar Žarković istaknuo je da je manifestacija isprva zamišljena kao svojevrsna smotra filmskog stvaralaštva učenika osnovnih i srednjih škola Virovitičko-podravske županije i kao doprinos njegovanju filmske kulture pa je naišla na opće odobravanje.

Međutim, tijekom održavanja festivala razvila se zamisao o proširenju festivala u smislu da filmsko predstavljanje bude omogućeno i školama izvan županije.
– Za ovogodišnji SLAFF prijavljeno je 36 filmova iz Luke, Zagreba, Splita, Dugog Sela, Našica, Slatine, Bjelovara, Zadra, Strahoninca i Virja, od kojih je Festivalski odbor odabrao 17 za prikazivanje u konkurenciji za nagradu, a devet je prikazano u revijalnom dijelu. Najveći do sada prijavljeni broj filmova navodi na zaključak da će svake godine biti sve više filmova koji će nastojati osvojiti našu lijepu nagradu, te da će filmovi biti još kvalitetniji i raznovrsniji, rekao je ravnatelj Žarković.
Trodnevni festival kratkih filmova u Slatini svojim su dojmljivim mađioničarskim i glazbenim nastupima upotpunili učenici škole Leon Žilavi kao Magic Leon, Eva Balković i Andrea Gregurić, a voditelji su bili također učenici Laura Stefani Tot, Mirna Ostrošić i Antonio Vujić.

Odlukom Povjerenstva za ocjenu dokumentarnih filmova na Slatinskom amaterskom filmskom festivalu 2013. godine naslov najboljega dodijeljen je filmu „ Ne ustajem na lijevu“ Osnovne škole Marije Jurić Zagorke Zagreb. „Kratki film prikazuje uvijek aktualnu temu predrasuda koje se javljaju u našem suvremenom društvu, a tiču se osoba koje imaju neki invaliditet,“ stoji u obrazloženju povjerenstva. „Ova tema je pobliže prikazana na duhovit i emotivan način kroz lik i djelo hrvatske plivačice Ane Sršen, koja je na raznim natjecanjima u kategoriji za sportaše s invaliditetom šest puta rušila svjetske i tri puta europske rekorde. Film razbija predrasude o određenim nesposobnostima ljudi s fizičkim manama ili zbog nedostatka nekog dijela tijela i otkriva krajnje pozitivan stav žene koja svakodnevno daje podršku djeci u najosjetljivijoj dobi i kojima pokazuje da je sve moguće ako si dovoljno uporan, ako vjeruješ i ako se uhvatiš u koštac sa svim životnim prilikama i neprilikama,“ navodi, uz ostalo, povjerenstvo. Detaljnije obrazloženje možete preuzeti na poveznici najbolji dokumentarni film.

Pogledajte pobjednički film:

Film „Kokice“ iz Osnovne škole Josipa Zorića Dugo Selo Povjerenstvo za ocjenu igranih filmova na SLAFF-u 2013. proglasilo je najboljim igranim filmom na festivalu. „Autori filma pristupili su ljubavnoj tematici na primjeren način, u skladu s uzrastom filmskih protagonista. Životnosti priče pridonosi uvjerljivi scenarij zasnovan na duhovitim obratima i dojmljiva izvedba glavnoga glumca, koji svojom interpretacijom lako osvaja simpatije gledatelja. U tehničkoj izvedbi prevladava statičko snimanje, poštuju se pravila zlatnoga reza, detaljno je razrađen svaki kadar. Film se također ističe dobrom montažom te iznimnom kvalitetom slike,“ navelo je povjerenstvo u svojoj ocjeni filma. Detaljnije obrazloženje možete preuzeti na poveznici najbolji igrani film.
Pogledajte pobjednički film:

Robert Turkalj