Izvješća s naših stručnih ekskurzija

Sajam knjiga „Interliber“ 2017. godine - Putem novca, knjiga i tobogana!

Autor: Matija Gosler, 15. 11. 2017.

Završni razredi opće gimnazije i ekonomije u sklopu kurikula geografije, hrvatskog jezika i književnosti, likovne umjetnosti i financijskog poslovanja posjetili su 10. studenog 2017. godine Sajam knjiga „Interliber“, Hrvatsku Narodnu Banku i Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu.

Četvrti razred ekonomije pod vodstvom prof. Marine Grgić posjetio je Hrvatsku Narodnu Banku. U razgovoru s domaćinima učenici su upoznali način djelovanja HNB-a, njihovu strukturu rada i poslovanja kao i dužnosti i obveze. Brojna pitanja na kraju predavanja bila su upućena o procjeni Hrvatske spremnosti u postupku uvođenja eura. Učenici su na poklon dobili numizmatičku kolekciju kovanica domaće valute.

Središnji događaj aktivnosti maturanata bio je obilazak brojnih izdavača na Sajmu knjiga. Izdavačke kuće nudile su materijale za pripremu polaganja Državne mature, knjige za prijemne ispite na pojedinim fakultetima, ali i zanimljive naslove popularne književnosti mladih. Na povratku u Slatinu, jedan mali dio Sajma knjiga preselio se u privatnu kolekciju knjiga učenika opće gimnazije Srednje škole Marka Marulića Slatina.

Ipak, uzbuđenje skrivenog djeteta i tobogana u Muzeju suvremenih umjetnosti ostalo je maturantima opće gimnazije Srednje škole Marka Marulića Slatina u sjećanju i glavna tema razgovora na putu do Slatine. Izložba stalnog postava u Muzeju suvremenih umjetnosti spoj je modernog, suvremenog – poznatog i umjetnosti koja stvara sliku o sebi, drugima, svijetu. Izložba je otvorila filozofska razmišljanja o poimanju nas samih, drugih i svijeta općenito.

Na kraju, čitajući iz knjiga uvijek nešto novo naučimo. Spremni smo maštati... U potrazi za snovima, novac često ima važnu ulogu. Mi smo joj tu ulogu dodjelili, jer dok smo bili djeca najveća nam je radost bila igra, maštanje i knjiga prije spavanja. Da, naravno... i tobogan!

Voditelji terenske nastave bili su Matija Gosler, prof. geografije i povijesti i Marina Grgić, prof. ekonomske struke predmeta. S učenicima su bili i razrednici, Sanja Špoljarić, prof. engleskog i poljskog jezika i književnosti te Sanja Mrzljak Jovanić, prof. hrvatskog jezika i književnosti. U realizaciji terenske nastave sudjelovali su Željka Orban, prof. hrvatskog jezika i književnosti i Robert Nikčevski, prof. filozofije i povijesti umjetnosti.