Izvješća s naših stručnih ekskurzija

Terenska nastava maturanata "Vukovar – grad heroj(a)"

Autor: Mirjana Drenski, 30. 11. 2018.

Već tradicionalno krajem studenoga naši maturanti gimnazijalci posjećuju herojski grad iz Domovinskog rata – Vukovar. I ove godine slatinska HVIDR-a financirala je autobus kojim su učenici otputovali i obišli vukovarska mjesta sjećanja.

Prva postaja bilo je Mjesto sjećanja – Vukovar 1991. gdje su učenici obišli muzejski postav u bolnici koja je tijekom Domovinskog rata stradala – kako zgrada tako i osoblje i bolesnici, ranjenici, u njoj. Najprije smo pogledali kratak uvodni film koji nas je uveo u događanja od kolovoza do kobnog 18. studenoga 1991. Nakon obilaska muzejskog postava u bolnici slijedeća postaja nam je bila vojarna – Memorijalni centar Domovinskog rata. Tu je učenike kroz muzejski postav vojarne proveo pukovnik Franjo Čanaki. Vojarna sada služi kao vojni muzej i to isključivo za razdoblje Domovinskog rata. Pukovnik je detaljno objasnio uvodna događanja prije agresije srpskih pobunjenika 1991. g., demografsku i vojnu situaciju koja je bila u Vukovaru i okolici te napore koje su Vukovarci i branitelji, pristigli iz različitih dijelova Hrvatske, podnijeli u zadržavanju, četvrte vojne sile u Europi, Jugoslavenske narodne armije i paravojnih postrojbi. Naglasio je važnost tromjesečnog zadržavanja okupatora na prostoru Vukovara i neposredne okolice. Obišli smo i pokušaj rekonstrukcije logora Stajićevo i Begejci u koje su odvedeni uhvaćeni branitelji Vukovara. Učenici su imali priliku razgledati teško vojno naoružanje i uči u tenkove i oklopna vozila.

Slijedio je posjet Križu na ušću Vuke u Dunav te obilazak Spomen doma Ovčara gdje smo u spomen na žrtve ubijene i pokopane u masovnoj grobnici zapalili lampione. S posebnim pijetetom prisjetili smo se civilnih žrtava koje su sahranjene na Memorijalnom groblju, kao i zapovjednika obrane Vukovara. Zračni križ i bijeli križevi ostavili su duboki dojam na naše učenike i njihove nastavnike.

Učenike je posebno razveselio posjet jedinstvenom muzeju na svijetu posvećenom samo jednoj pretpovijesnoj kulturi  - vučedolskoj kulturi. Zanimljivo stručno vodstvo gđe. Majer i neprocjenjivi izložbeni eksponati učinili su posjet Muzeju nezaboravnim.

Terensku nastavu zaključili smo posjetom Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti.

Učenici i nastavnici ovim se putem još jednom zahvaljujemo HVIDR-i Slatina na suradnji u realizaciji posjeta Vukovaru – gradu heroju.