XIV. smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola

Autor: Matija Gosler, 18. 5. 2011.

„Osjetite bogati miris šuma, osluhnite smirujući šum rijeke, pronađite pogledom plahu srnu, dotaknite duh davnih kultura, okusite slatko vino minule berbe i upustite se u istraživanje međimurskog kraja...“

S ovim sloganom održano je predstavljanje Međimurske županije, domaćina XIV smotre i natjecanja hrvatskih GLOBE škola 2011. godine. Škola domaćin bila je II. osnovna škola Čakovac, a smještaj za sudionike iz 36 osnovnih i 16 srednjih škola osigurala je Općina Sv. Martin i Spa & Golf Resort Sveti Martin. Srednja škola Marka Marulića Slatina prvi je put sudjelovala na Državnoj smotri i natjecanju GLOBE škola. Školu su predstavljali učenici GLOBE Programa: Elizabeta Čmelak, Eduard Oštarijaš i Sanjin Gumbarević pod vodstvom mentora i voditelja GLOBE Programa Matije Goslera. Škola je osvojila drugo mjesto na orijentacijskom dijelu natjecanja.

Plakat XIV. smotre i natjecanja GLOBE škola

Prvi dan natjecanja obilježilo je predstavljanje škola. Učenici su prezentirali djelovanje škole kroz blog. Drugi dio predstavljanja škola bio je rezerviran za prezentaciju projekta. Naš projekt „Razlike između stajaćica i tekućica“ rezultat je ogromnog zalaganje naših globovaca u redovitom mjerenju na potoku i akumulaciji Javorica, što je prepoznala i pohvalila ocjenjivačka komisija. Projekt je pohvaljen s obzirom da smo u GLOBE Program pristupili tek 2009. godine, a iza sebe imamo dovoljno podataka i mjerenja za relevantanu istraživačku hipotezu.

Predstavljanje škola

Prezentacija projekta

Drugi dan održano je orijentacijsko natjecanje u Spa & Golf Resortu Sveti Martin. Orijentacijsko natjecanje uključuje snalaženje u prostoru uz pomoć plana (zemljovida) na definiranoj stazi, poznavanje i razumjevanje GLOBE protokola osnovnih mjerenja, te razumjevanje značenja rezultata mjerenja. Rezultat svake ekipe (škole) izražava se zbrajanjem bodova za točne odgovore učenika na pojedinim orijentacijskim točkama i za brzinu prolaska staze. Ove godine uloga orijentacije na zemljovidu bila je više istaknuta, s obzirom da su dvije postaje bile skrivene na karti, a do njih se dolazilo uz pomoć pisanih naputaka. Trčanje po šumi, traženje postaja, penjanje uz brda, kroz koprive i, naravno, naše znanje, isplatilo se, te smo za nešto manje od sat vremena stigli do cilja.
        Slobodno vrijeme proveli smo na unutarnjim i vanjskim bazenima hotela Spa & Golf Resort Sveti Martin. Večernji sati bili su rezervirani za glazbu i ples.

Spa & Golf Resort Sveti Martin

Treći dan uslijedio nam je obilazak Međimurja. Posjetili smo mlin na rijeci Muri i etno muzej obitelji Trstenjak. Nakon ručka bilo je proglašenje pobjednika i svečano zatvaranje XIV državne smotre i natjecanja GLOBE škola. Sa smiješkom na licu, oduševljeni osvajanjem drugog mjesta u orijentacijskom natjecanju, s novim iskustvima, znanjima i prijateljima uputili smo se kući.

„Naša se inspiracija svakodnevno rađa u malim uspjesima. Vjerujemo u ljepotu snova i mogućnost njihova ostvarenja kroz predanost i otvoreno srce.“

Izvor: Globe grupa