Održano 22. međužupanijsko natjecanje Mladih Hrvatskog Crvenog križa

Autor: Mirjana Drenski, 16. 4. 2018.

U subotu, 14. travnja 2018. godine, osnovna škola Vladimir Nazor u Virovitici bila je domaćin ovogodišnjem međužupanijskom natjecanju Mladih HCK.
Na gradskoj razini održanoj 10. ožujka  ove godine domaćin nam je bila OŠ Eugena Kumičića u Slatini. Nastupilo je šest ekipa podmlatka iz osnovnih škola i dvije ekipe mladeži, obje iz naše škole.

U srazu ˝jabuka˝ i  ˝pletenica˝ pobijedile su ˝pletenice˝ u sastavu Nives Halužan, Dina Kovač, Lorena Hodak, Emma Fabijanac i Marta Juršik te su time izborile pravo sudjelovanja na međužupanijskom natjecanju.

Za ekipu ˝jabuka˝ borili su se Matija Drenski, Nikola Horić, Luka Tutić, Josipa Blažević i Nera Krmpotić. Obje ekipe pripremala je mentorica Mirjana Drenski. Učenici su se natjecali u teorijskom poznavanju povijesti Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, povijesti Hrvatskog Crvenog križa, poznavanju međunarodnog humanitarnog prava i prava djece te teoriji prve pomoći. Osim teorijskog dijela, koji se provjerava pisanjem testova, učenicima najzanimljiviji je ipak praktični dio u kojem pokazuju znanje pružanja prve pomoći unesrećenima i reanimacije. Gradska razina natjecanja bila je izvrsno organizirana. Unesrećeni su bili ˝maskirani˝ sa izuzetno realističnim ranama koje su našminkali naši dugogodišnji maskeri gđa Helena Ambruš i sadašnji gradonačelnik prof. Denis Ostrošić.

Učenike su uz njihove mentore u školama pripremali, u praktičnom pružanju prve pomoći, i naši liječnici dr. Ivica Fotez, dr. Miroslav Venus i dr. Danijel Rešetar. Nakon zbrajanja bodova najbolje su bile ekipa ˝pletenica˝ u kategoriji mladeži i ekipa OŠ Josipa Kozarca u kategoriji podmlatka. Obje su sudjelovale na međužupanijskom natjecanju u Virovitici ove subote.

Međužupanijsko natjecanje ove godine se održalo po 22. put. Naše ˝pletenice˝ u izuzetno jakoj konkurenciji osam ekipa iz Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske županije osvojile su zasluženo treće mjesto. Za njih je natjecanje završilo kao i za drugoplasiranu ekipu Srednje škole Donji Miholjac. Zasluženo prvo mjesto osvojili su učenici Druge gimnazije iz Osijeka. Želimo im puno uspjeha na državnom natjecanju.