Gradsko natjecanje Mladih Hrvatskog crvenog križa

Autor: Mirjana Drenski, 15. 3. 2015.

˝Inter arma caritas˝ i ˝Per humanitatem ad pacem˝ slogani su koji obilježavaju međunarodnu humanitarnu organizaciju - Crveni križ i crveni polumjesec. Slatinsko gradsko društvo CK prošle je godine svečano obilježilo 100-tu obljetnicu djelovanja. Nastalo zbog potrebe zbrinjavanja brojnih stradalnika na početku Prvoga svjetskog rata, nastavilo je djelovanje sve do današnjih dana. Svojim raznovrsnim djelatnostima okuplja i mlade volontere i humanitarce koji su voljni svoje slobodno vrijeme utrošiti na pružanje pomoći gdje god je ona potrebna.

Najbolje su to pokazali učenici osnovnih i srednjih škola iz Slatine i okolice koji su se sastali u našoj školi u subotu 14. ožujka na natjecanju u poznavanju Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Hrvatskog Crvenog križa, Međunarodnog humanitarnog prava i Ljudskih prava te teorije prve pomoći. Osim teoretskih znanja pokazali su nam i vještine pružanja prve pomoći na realističnim radilištima koja simuliraju nesretni slučaj sa troje ozlijeđenih. Ravnatelj Darko Špoljarić pozdravio je goste i poželio natjecateljima puno uspjeha. Obratili su im se i ravnatelj CK Slatina Vlatko Jelenčić, dogradonačelnik dr. Miroslav Venus i predsjednica CK Slatina Ljiljana Peretin.

Natjecanje se provodi u dvije kategorije. U kategoriji Podmladka učenici osnovnih škola - OŠ Voćin, OŠ Mikleuš, OŠ D. Trstenjak Čađavica, OŠ V. Nazor Nova Bukovica, OŠ E. Kumičića i OŠ J. Kozarca Slatina pokazali su solidna teorijska i praktična znanja i postigli slijedeće rezultate:

OSVOJENO MJESTO ZAPORKA NATJECATELJSKE EKIPE ŠKOLA MENTORICA UKUPNI bodovi ekipe
1. MARATONCI OŠ J. Kozarca Ljiljana Peretin 99,36
2. BARCA OŠ Voćin Mirjana Valdec Martina Vukičević 94,13
3. ZADNJI OŠ V. Nazora N. Bukovica Đora Đorđević 89,53
4. LIVAČA OŠ Mikleuš Milkica Sarajlić Kulundžija 78,63
5. PLAZMA OŠ E. Kumičića Renata Grahovac Kristina Premec 75,26
6. BUBAMARE OŠ D. Trstenjak Čađavica Marija Majer 74,4

U kategoriji Mladeži ekipa Industrijsko-obrtničke škole Slatina i dvije ekipe Srednje škole Marka Marulića Slatina svojim su znanjem i vještinama ostvarile slijedeće rezultate:

1. VAJŠIJE SŠ M. Marulića Slatina Mirjana Drenski 105,8
2. ZMAJEVI SŠ M. Marulića Slatina Mirjana Drenski 86,46
3. MAJINI ANĐELI Industrijsko-obrtnička škola Maja Barić 74,13

Natjecatelje su i ove godine u praktičnom dijelu pružanja prve pomoći obučavali dr. Miroslav Venus i dr. Ivica Fotez. Oba liječnika su ujedno i licencirani suci na natjecanjima. Realistični prikazi bili su ˝realistični˝ zahvaljujući majstorima šminke – Heleni Ambruš i Denisu Ostrošiću, te modelima koji su se uživjeli u ulogu unesrećenih. Natjecanje ne bi bilo potpuno i bez mnogih nastavnika i učenika volontera koji su svoju slobodnu subotu proveli u organizaciji natjecanja. Svima se ovim putem zahvaljujemo, a pobjednicima želimo puno uspjeha na međužupanijskom natjecanju 18. travnja.

Link (Knowledge of new addictions):