2016-05-09 23:03:38
TO NIJE ČAROLIJA, TO JE FIZIKA!Dana 22. travnja 2016. godine u sklopu obilježavanja Dana škole Srednje škole Marka Marulića Slatina, uklopljen je i Dan otvorenih vrata na kojoj su profesori i učenici naše škole prezentirali svoje predmete, te se tako među njima mogla pronaći i fizika.
Demonstracijskim pokusima najzanimljivijih područja fizike, učenici 4. razreda gimnazije: Mateo Kuzmić, Ivan Balić, Lucija Fotez, Lucija Ivanac te Denis Lazor koji je cijeli rad pratio fotoaparatom, pokazali su kako buduće srednjoškolce na nastavi fizike čeka prije svega pregršt pokusa koji sustavno prate gradivo.
U prvoj skupini pokusa, Statika i/ili dinamika, učenici mogli su vidjeti slavno Newtonovo njihalo, kako se vilice drže na rubu čaše samo na jednoj šibici ili fascinantnu Newtonovu tekućinu koja ne pokazuje svojstva tekućine ako na nju djelujemo silom.
Druga skupina pokusa, Fotoni i elektroni, obuhvatili su područja optike i elektriciteta. Pokusima su pronađeni odgovori na pitanja Zašto voće ima napon/provodi struju? te U čemu je važnost neprekinutog strujnog kruga?
Ovdje možete vidjeti tko je bolji izvor napona, krumpir ili limun.
Prsten lebdi iznad zavojnice kroz koju teče izmjenična struja, a unutar prstena je željezna jezgra.
Treća skupina pokusa, jednostavno nazvana Tlak, pokazala je kako možemo zakretati ping pong lopticu generatorom zraka te kako pomoću svijeće spojiti dvije staklene čaše.
Lebdenje ping pong loptice u struji zraka.
Svijeća goreći potroši kisik pa je unutar čaša manji tlak nego izvana pa ih vanjski tlak spaja.
Najveću slavu ipak je pokupila četvrta skupina pokusa s tekućim dušikom. Zahvaljujući eksperimantalnom radu iz fizike na temu Magneti i supravodljivost, učenici naše škole imali su priliku spoznati svojstva tekućeg dušika te njegove primjene.
Iznimno oduševljenje izazvao je posljednji pokus, upravo pokus iz eksperimentalnog rada – levitacija supravodiča – kojim je radionica zaključena.
Iznad magneta kruži levitirajući pločica koja je ohlađena tekućim dušikom, a koja to neće ako nije ohlađena na -188oC.
Lebdenje magneta iznad pločice koja je magnetična samo na jako niskim temperaturama.
Pokus sa supravodičima predložili su Mateo Kuzmić i Ivan Balić. Njih su dvojica organizirali nabavu opreme s tim da su morali nabaviti novac od donatora, naručiti sve dijelove i sastaviti pokus. Pri sastavljanju pokusa pomogle su im Lucija Ivanac I Lucija Fotez. Sve slike i videa napravio je Denis Lazor.
Ovim putem zahvaljujemo donatorima: Županiji Virovitičko-podravskoj i Gradu Slatini koji su donirali novčana sredstva za kupnju dijelova, Veterinarskoj stanici Slatina na posudbi tekućeg dušika kada god je bilo potrebno, poduzeću ASEL koji je izradio željezno postolje i Komradu d.o.o.
Reakcija tekućeg dušika s toplom vodom (magla).
Ivan drži balon poliven tekućim dušikom, a Lucija balon na sobnoj temperaturi.
Svi pokusi praćeni su pod budnim okom profesora Dragana Klementa kako bi se sve odvilo bez ikakvih poteškoća.
Učenici završnih razreda osnovnih škola pokazali su izniman interes za ovaj predmet i ostavili pozitivne komentare, ali i izraze čuđenja je li bila riječ o nekoj čaroliji ili je to samo bila fizika.
|