2023-06-19 20:12:45

Naša škola predstavila se na jedinstvenom događaju pod nazivom Innovation Day

U subotu, 17. lipnja, naša se škola predstavila na konferenciji pod nazivom Innovation Day u organizaciji tvrtke Stemi na nevjerojatnom Infobipovom kampusu Alpha Centauri u Zagrebu. Infobip je hrvatska IT tvrtka o kojoj ne treba govoriti puno jer njene brojke govore dovoljno, primjerice podatak da je njezina tržišna vrijednost 1,2 milijarde eura. Treću godinu zaredom Infobip sudjeluje u provedbi jedinstvenog projekta tvrtke Stemi pod nazivom Škola budućnosti čiji je cilj povezati hrvatske škole s tehnološkom industrijom i pretvoriti učionice u mjesta u kojima se uči iskustvom i istraživanjem te stvaranjem inovacija, a Srednja škola Marka Marulića te tri godine svojim učenicima pruža mogućnost sudjelovanja u ovim aktivnostima.

Naša škola predstavila se u subotu na sajmu inovacija gdje je privukla veliki interes i pokupila simpatije posjetitelja svojim originalnim radovima na koje niti jedna generacija nije ostala imuna. Štand je bio neprestano popunjen, a na njemu su posjetitelji mogli birati i odigrati čak pet igara temeljenih na Arduino tehnologiji te vidjeti druge projekte koje provodi naša škola. Sve su navedeno, stručno i profesionalno, predstavljali učenici drugog razreda tehničara za elektroniku, Benjamin Bore Lazić i Noa Nemet.

Od ukupno 220 škola koje su sudjelovale u projektu, naša škola je u konferencijskom dijelu sudjelovala kao jedna od samo osam nagrađenih škola, osvojivši nagradu za najbolje napisani blog autorice Gite Špoljarić, učenice prvog razreda gimnazije, a bogatu nagradu učenici osigurao je Xiaomi Hrvatska. Blog pod nazivom „IoT mi hrani mačku dok ja gledam oblake“ nastao je kao rezultat rada u projektu Škola budućnosti u kategoriji IoT Greentech koja se temeljila na tzv. Internet of Things tehnologiji gdje su učenici tijekom nekoliko mjeseci prvo morali uzgojiti sadnice paprike koje su zatim pratili tom tehnologijom, a programirali su ju tako da prati vlažnost tla, temperaturu zraka i ostale čimbenike nužne za uzgoj biljke.
 

 

Škola je u projektu sudjelovala s ukupno 16 učenika u četiri ekipe čiji su mentori bili profesori Sanja Špoljarić i Darko Špoljarić. Uz već navedene učenike, sudjelovali su i Luka Jurešić, Marin Nikić, Ivan Skrobić, Klaudio Lokner, Slaven Minauf Benko, Luka Verić, Sven Oužecky, Mihael Varenica, Lana Šimić, Mario Šimić, Marijeta Jukić, Lorena Oužecky i Allison Miller. Innovation Day ujedno je bio i savršeno mjesto za predstavljanje rezultata projekta izvannastavnih aktivnosti Arduino kroz igru financiranog od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja tijekom kojih su nastale igre predstavljene na ovom događaju, a poslužio je i kao prilika za početak novih suradnji i inspiracija za nove projekte.

Darko Špoljarić, prof.


Srednja škola Marka Marulića Slatina