2017-09-30 20:17:54

PUT DO SOLARNE ENERGIJE

Dana 22. rujna 2017.godine, u sklopu Županijskog stručnog vijeća učitelja i nastavnika fizike Virovitičko-podravske županije, stručno predavanje je održao doktorant na sveučilištu u Cardiffu Aleksandar Živković. Osim članova ŽSV predavanju su nazočili učenici 3. i 4. razreda opće gimnazije. Predavanje je održano u Srednjoj školi Marka Marulića Slatina u Slatini.

                Aleksandar je predavanje podijelio u dva dijela. U prvom dijelu je govorio o svom školovanju i kako je došao u Cardiff, a u drugom dijelu o svom radu na sveučilištu u Cardiffu.

 

                Naglasio je da je osnovnu školu pohađao u OŠ Eugena Kumičića u Slatini te je poslije toga upisao opću gimnaziju u našoj školi, Srednjoj školi Marka Marulića Slatina u Slatini. Istaknuo je dobru osnovu koju je dobio u našoj školi za upis na fakultet te da su mu stečena znanja bila dobar temelj za studiranje i nadogradnju. Spomenuo je da se najviše zanimao za fiziku i matematiku ali da su mu veoma koristila i stečena znanja iz drugih predmeta. Obraćajući se učenicima rekao im je da ne smiju reći da im neki predmeti ne trebaju. Dobro su mu došla sva natjecanja i dodatne aktivnosti koje je imao u srednjoj školi. Naglasio je kako mu je sport, kojim se bavio u srednjoj školi, pomogao da odradi sve obveze koje je imao.

                Studirajući na fakultetu, studij fizike u Osijeku, stekao je nova znanja koja je mogao iskoristiti za dalje napredovanje u struci. Iako je nakon preddiplomskog studija fizike upisao diplomski studij fizike i informatikei to nastavnički smjer, baveći se kvantnomehaničkim računalnim simulacijama kod doc. dr.sc. Igora Lukačevića stekao je iskustvo obrade kvantnomehaničkih računalnih simulacija što ga je dovelo u Cardiff. Puno su mu pomogli odlasci, tijekom studija, na znanstvene konferencije diljem Europe i predstavljanje rada kojim se bavio.

 

               

                Dolaskom u Cardiff nastavio se baviti računalnim simulacijama, ali sada na bakrovim oksidima kako bi se ispitalo kako se oni ponašaju, u određenim uvjetima, kao materijali za solarne ćelije. Zadatak njegovog tima je povećanje efikasnosti pretvorbe solarne energije u električnu odnosno kako smanjiti energetski procjep između valentne i vodljive vrpce na oko 1,6 eV. Teoretičari i eksperimentatori uzajamno surađuju kako bi došli do što efikasnije i jeftinije solarne (obnovljive) energije za proizvodnju električne energije. Ako bi se došlo do jeftinih solarnih ćelija ne bi problem bio ugljikov dioksid koji se ispušta u atmosferu. Ispituje se kako bi dopiranjem bakrovih oksida određenim elementima (Zn, Mn,...) i postizanjem određenih koncentracija poboljšala efikasnost solarnih ćelija. Sve se više koriste 2D materijali za dobivanje p-n spojeva. Sveučilište u Cardiffu intenzivno surađuje sa sveučilištima u Namibiji i Botswani jer na tlu Afrike postoje velike zalihe bakra. U Africi su organizirane znanstvene konferencije, na tu temu, kojima je Aleksandar nazočio.

                Opći je dojam kako  Aleksandar izrasta u vrsnog predavača i prezentera onoga što radi te da je s velikom sigurnošću i uvjerljivošću predstavio kuda idu istraživanja solarnih izvora energije, osobito u Cardiffu. Osim toga, predstavio je što znači računalna simulacija u istraživanju supravodljivih materijala te kako pojave u jezgri Zemlje, zbog visokih temperatura i tlaka te velikog udjela željeza, utječu na pojave na Zemlji.  Predavanje je bilo elokventno, poučno i nadasve zanimljivo.  

Zanimljivo predavanje pogledajte u videu.


Srednja škola Marka Marulića Slatina