2019-10-10 18:14:58

„ Komuniciram - nikoga ne diram“

Komunikacija je važan aspekt života i bitna je na svim područjima. Danas se razgovor i komunikacija često svode na sve jednostavniji rječnik, izmišljeni izrazi ulaze u modu, iako ih je teško razumjeti ako ne pripadamo onima koji su ih stvorili i koji se njima koriste. Nažalost, i pisanje često samo ponavlja loš govor. Također, danas često težimo reduciranju riječi i upotrebi skraćenica. Audiovizualnom komunikacijom zamjenjujemo živi dijalog i koristimo se više tehničkom nego jezičnom komunikacijom. Ako je govor izraz našeg bića, onda je važna i vrijednost riječi.

Društveno komuniciranje odvija se jednosmjerno ili dvosmjerno (uzajamno) među različitim brojem (individualnih ili institucionalnih) pošiljatelja i primatelja: među pojedincima i skupinama pojedinaca (interpersonalno komuniciranje), među članovima organizacija, institucija i asocijacija (grupno ili organizacijsko komuniciranje) ili među komunikacijskim institucijama (masovni mediji) i njihovom publikom (masovno komuniciranje).

Svaki čin čovjekova ponašanja, kao reakcija na nešto ili nekoga, već je komunikacija, jer svaka gesta nosi neku (neverbalnu) poruku. Kako ponašanje nema svoje suprotnosti, ne može se »ne-ponašati«, tj. ne može se ni »ne-komunicirati« (Paul Watzlawick, 1969); i šutnja je komunikacijski čin.

Komunikacija modernog doba nezamisliva je bez interneta i digitalnih medija. Društvene mreže, aplikacije, SMS-poruke i elektronička pošta sredstva su kojima komunikacija postaje lakša i brža. Postali su dio naše svakodnevice. Ovakva komunikacije je brža i jednostavnija, ali pred svakoga od nas stavlja veliku odgovorenost.

Radionicu su provele profesorice Sandra Bošnjak i Marina Ivoš sa učenicima 1. razreda zanimanja Tehničar za elektroniku. Cilj radionice je primijeniti pravila ponašanja iz stvarnog svijeta u virtualni svijet. Učenici su se upoznali s e-bontonom, tj. s pravilima ponašanja na društvenim mrežama, smislili su nekoliko savjeta za komunikaciju s drugim korisnicima na internetu.
Svoja iskustva i savjete podijelili su s drugim učenicima koristeći se digitalnim alatom Padlet.
Radionica je provedena na satu Hrvatskog jezika i satu Računalstva.

 

Srednja škola Marka Marulića Slatina