2011-11-18 21:35:23

Dan sjećanja na Vukovar: Hrabri ljudi

Učenici i nastavnici Srednje škole Marka Marulića Slatina danas su obilježili Dan sjećanja na Vukovar. Okupili su se u velikom predvorju škole, gdje im je ravnatelj, prof. Petar Žarković, pojasnio zbog čega nastavni dan počinje drukčije nego inače, i u čemu je značenje obilježavanja vukovarske tragedije 1991. godine. Naglasio je da u Vukovar treba hodočastiti kako bi se lakše sagledala veličina žrtve vukovarskih branitelja i žitelja toga grada te kako bi se uvijek imalo na umu da je ona ugrađena u temelje slobodne i neovisne hrvatske države.

Svoje riječi potkrijepio je brojčanim pokazateljima, rekavši, između ostaloga, da je u jesen 1991. godine iz svojih domova prognano 22.000 Vukovaraca, da je ubijeno i poginulo gotovo 3.000 ljudi, među kojima i 86-ero djece, da je prema podacima vukovarske bolnice ranjeno 2.557 branitelja i civila. Na vukovarskom Novom groblju ekshumirano je 938 tijela iz najveće masovne grobnice u Europi poslije 2. svjetskog rata, a iz masovne grobnice na Ovčari ekshumirana su tijela dvjesto ubijenih ranjenika, branitelja, civila i medicinskog osoblja nasilno odvedenog iz vukovarske bolnice. Za 61 osobu još uvijek se ne zna sudbina, a 306 Vukovaraca i danas je na popisu nestalih. Procjenjuje se da je 8.000 branitelja i civila prošlo kroz srpske koncentracijske logore.
– Zbog svega toga Vukovar moramo pamtiti, njegovu žrtvu cijeniti i u Vukovar hodočastiti, rekao je ravnatelj.
Učenicima i djelatnicima škole potom je prikazan film „Vukovar 1991.“ snimljen 2007. godine prema scenariju dr. Ante Nazora i redatelja Eduarda Galića. Učenici su dostojanstveno i s velikom pozornošću pratili film i razgledali pano koji je pripremila dipl. povjesničarka. Mirjana Drenski pod naslovom „Sjećanje na Vukovar“.

U večernjim satima učenici slatinskih škola, pa i naše, na Trgu sv. Josipa zapalili su stotine lampiona u znak sjećanja na hrabre ljude Vukovara. Slatinskim srednjoškolcima pridružili su se gradonačelnik Ivan Roštaš i predsjednik Gradskog vijeća Robertino Repić, koji su također kod križa na Trgu sv. Josipa zapalili svijeće za žrtve Vukovara. Svi zajedno sudjelovali su u molitvi za branitelje toga herojskoga grada, koju je predvodio župnik msgr Vladimr Škrinjarić.

Dan sjećanja na Vukovar obilježen je i u našoj školskoj knjižnici, što je predviđeno godišnjim planom i programom stručnog suradnika knjižničara.

Prema riječima knjižničara prof. Damira Balkovića, Vukovar će ostati u svijesti Hrvatske kao simbol patnje, ali i pobjede i otpora. Hrabrim ljudima koji su branili Vukovar posvećena je poetsko-glazbena večer posebno pripremljena za tu prigodu. Prof. Balković postavio u knjižnici pano "Hrabri ljudi" te dao ideju za program koji su pripremili prof. hrvatskoga jezika Maja Manceta i vjeroučitelj Dario Vrbaslija. U programu su sudjelovali učenici prvih i drugih razreda gimnazije.
Programu su nazočili i učenici 1. razreda agroturističkih tehničara sa svojom razrednicom prof. Nikolinom Benčinom, učenici 1. razreda poljoprivrednih tehničara općih, te voditeljica smjene prof. Mirjana Drenski. Ova poetsko-glazbena večer završila je pjesmom "Bože čuvaj Hrvatsku".


Ostale fotografije dostupne su u fotogaleriji.  

 


Srednja škola Marka Marulića Slatina