U prosincu kreće prvi eTwinning projekt naše škole!
Autor: Sandra Bošnjak, 2. 12. 2021.
Nastavnici Srednje škole Marka Marulića Slatina sve su aktivniji u svome radu na eTwinningu i sve više prepoznaju prednosti koje ova platforma za suradnju nastavnika i učenika nudi. Nakon nekoliko uspješnih projekata u kojima su nastavnici bili samo sudionici, osmišljen je prvi projekt čiji je nositelj naša škola.
Šestomjesečni projekt pod nazivom „Don't be a faker, be a fact checker“ osmislili su učenici s profesoricom Sanjom Špoljarić tijekom fakultativne nastave Engleski jezik u medijima. Jedan od osnovnih ciljeva projekta je učenicima pružiti dodatne vještine u području medijske pismenosti i on je nastavak projekata na istu temu u kojima je škola godinama sudjelovala te sustavnog stručnog usavršavanja nastavnika u tome području. Također, tema medijske pismenosti proglašena je eTwinningovom temom godine.
Učenici fakultativne nastave proučili su i predložili materijale i aktivnosti kojima bi se voljeli baviti tijekom projekta te osmislili niz pitanja za početno istraživanje o razini medijske pismenosti njihovih vršnjaka u Moldaviji i Turskoj koji će biti glavni partneri projekta. Projekt je utemeljen na kurikulumima engleskog jezika zemalja sudionica, a sve aktivnosti će biti organizirane na način da učenici budu glavni nositelji aktivnosti uz koordinaciju njihovih nastavnika, što će biti izazov s obzirom na očekivanih 80 do 100 učenika sudionika.
Budući da se sve aktivnosti provode na engleskom jeziku na međunarodnoj razini, ciljevi ovoga projekta su:
- naučiti kako čuvati osobne podatke i koje informacije objaviti ili ne objaviti na internetu
- upoznati TwinSpace kao sigurnu platformu za komunikaciju s vršnjacima
- kreirati pravila ponašanja tijekom projekta
- koristiti različite digitalne alate za predstavljanje ideja
- komunicirati s drugim sudionicima i naučiti kako to učiniti pomoću foruma
- usavršavati engleski jezik – govorenje, čitanje, pisanje i slušanje
- proširivati vokabular na temu medijske pismenosti
- razvijati međukulturalno znanje i naučiti kako biti tolerantan
- naučiti kako nastaju lažne vijesti i kako ih napisati da bismo ih mogli prepoznati
- izrađivati postere, infografike, video radove ili prezentacije
- razvijati vještine kritičkog mišljenja i kreativnost
- učiti o pristranosti u medijima i dezinformacijama
- razmatrati prednosti i nedostatke društvenih medija
- učiti kako dati učinkovite povratne informacije
Partneri projekta početkom će prosinca organizirati online sastanak kako bi se učenici i nastavnici što bolje upoznali te utvrdili plan rada. Administratorice projekta su profesorice engleskog jezika Pinar Karamustafa iz srednje škole Sürmene Hasan Tahsin Kırali Anadolu Lisesi iz Turske i Sanja Špoljarić iz Srednje škole Marka Marulića Slatina, a partnerice u projektu su Gabriela Tomljanović iz Tehničke škole Virovitica i Lucia Manea iz srednje škole IP Liceul Teoretic Rus Nr.3, Drochia iz Republike Moldavije.
Svi sudionici se raduju početku aktivnosti, a posebno učenici. Detalji o projektu mogu se pronaći na portalu eTwining live.
Sanja Špoljarić, prof.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.