Kutak za projektni trenutak

TERENSKA NASTAVA U LJUBLJANI

Autor: Željko Milnović, 7. 11. 2019.

Od 05 - 06. studenog 2019. održana je zadnja projektna aktivnost - izvanučionička (terenska) nastava u Ljubljani u sklopu projekta „Naučimo upravljati novcem kako bismo lakše upravljali budućnošću“.
Cilj posjeta je bio nagrada učenicima za redovitost pohađanja edukacija financijska i digitalna pismenost na radionicama u školi kao i upoznavanje s načinima kako naši
susjedi razvijaju svoju financijsku pismenost.

Na izvanučioničkoj (terenskoj) nastavi u Ljubljani bili su učenici i profesori srednjih škola Virovitičko-podravske županije koji sudjeluju u ovom projektu ( 160 učenika i 16 profesora ). Iz naše škole u izvanučioničkoj nastavi  bili su profesori Željko Milnović i Zorislav Jelenčić te učenici trećih razreda ekonomije i gimnazije.

Prvi dan uključivao je posjet tvrtci za financijsko savjetovanje Vezovišek i partneri. Direktor i osnivač tvrtke Mitja Vezovišek održao nam je kratko, ali zanimljivo predavanje o vrijednosti novca i potrebi ulaganja.
Posjetili smo i Ljubljansku burzu -  financijsku instituciju koja omogućuje trgovanje vrijednosnim papirima. Burza je osnovana 1989. godine, a od 2015. u vlasništvu je Zagrebačke burze d.d. Kratko predavanje o povijesti burzovnog poslovanja i poslovima kojima se na burzi bave održao nam je gospodin Andraž Aš.
Drugi dan smo posjetili Narodni muzej Slovenije, najstariju kulturnu ustanovu u Sloveniji, koja kontinuirano djeluje od 1821. godine. Nakon toga imali smo kraći razgled grada uz pratnju lokalnog vodiča i slobodno vrijeme za samostalni razgled grada.
Nakon toga, zadovoljni putovanjem i novostečenim iskustvima, u poslijepodnevnim satima krenuli smo prema Hrvatskoj.