Pokazatelji nezdrave prehrane

Autor: Marija Čavić, Tatjana Josipović, Nino Turopoli, Dino Hrgetić, 4. 5. 2013.

4 pokazatelja koja vas upozoravaju da se nezdravo hranite:

1. Nervoza - Rezultati već nekoliko istraživanja potvrdili su da smanjen unos ugljikohidrata u organizam, smanjuje razinu serotonina, hormona koji utječe na raspoloženje.Dakle, kako bi izmamili osmijeh na lice, morate konzumirati što više integralnih namirnica. Namirnice bogate ugljikohidratima su žitarice i njihove prerađevine poput kruha, peciva, tjestenine, pahuljica, zatim riža, krumpir, korjenasto povrće te šećeri i slastice.
  2. Slaba koncentracija - Ukoliko redovito preskačete doručak, pad koncentracije je sasvim normalna pojava. Kako bi mogli normalno funkcionirati, ujutro, kada se probudimo, potrebno je mozak opskrbiti glukozom. Pokušajte pojesti barem jednu jabuku.
  3. Probavni problemi - Probleme s probavom uzrokuje nedostatak namirnica bogatih vlaknima i smanjeni unos mlijeka i mliječnih proizvoda. Samo 35 grama žitarica, malo voća i povrća poboljšat će stanje vaših probavnih kanala. Ako uz sve to pojedete malo mlijeka i sira, sigurni smo da ćete se osjećati bolje.
  4. Opadanje kose - Da bi osoba normalno funkcionirala, organizmu je potrebno 1800 kalorija dnevno. U protivnom mu nedostaje enegije, a hranjivi sastojci neophodni su i za zdravlje kose. Stoga, ne želite li u ranoj životnoj dobi ostati bez kose, obratite pažnju da unesete najmanje 1800 kalorija.

Nezdrava prehrana obično nam je tako fina da je se teško odreći, no nakon što pročitate ove nuspojave loše prehrane možda ćete ipak razmisliti o promjeni jelovnika.

Za početak, što je loše za liniju, loše je i za lice. Masnoće, šećer i škrob dodatno potiču lučenje inzulina koji uzrokuje upalne procese i ometa antioksidanse koji održavaju mladolik izgled. Ukratko, ubrzava se proces starenja i prerano se dobivaju bore.
Šećer i škrob također mogu pogoršati PMS, zajedno sa zaslađenom kavom, jer će ta kombinacija natjerati hormone da podivljaju, što će uzrokovati nepodnošljiv PMS.
Još jedan od potencijalnih problema je neredovita stolica, a zatvor će uzrokovati bijeli kruh, bijela riža i ostale prerađene namirnice. Uz to, nedovoljna količina vode može pogoršati probavu, kao i kombinacija alkohola i bijelog kruha - znači, hamburger ili hot dog i piva recept su za patnju.
Brza hrana napuhava zbog golemih količina natrija u sebi, a zadatak natrija je regulacija količine krvi u žilama. No, kako on na sebe veže vodu, tako će izvlačiti vodu iz stanica, pa tijelo mora koristiti više tekućine da je nadoknadi. Previše masnoća u obroku donosi slabo varenje, duže se probavljaju, a ako vam je sinoćnji burger s pomfrijem još u želucu, vratit će vam se kiselina u jednjak i nastat će žgaravica.
Za kraj ide glavobolja zbog tiramina, kemikalije koja nastaje rastvaranjem određenih bjelančevina u bojama za hranu i nitratima kojih su puni hot dogovi, burgeri i ostale grozote. Tiramin povećava dotok krvi u mozak, uzrokuje na taj način promjene u krvnim žilama i počinje glavobolja.