Izvješće provedenih aktivnosti u međupredmetnom projektu STOP nasilju u nastavi Hrvatskoga jezika u 1. razredima opće gimnazije

Autor: Sandra Bošnjak, 6. 3. 2020.

Projekt je započeo 2. listopada 2019. radionicom na satu Hrvatskoga jezika pod nazivom „DA toleranciji, NE nasilju!“
Tijekom petomjesečnoga razdoblja provedene su aktivnosti od kojih je većina proizašla iz Kurikula nastavnog predmeta, tako da su učenici izradili intervju (i proveli sa školskom psihologinjom), sastavili anketu o nasilju, u digitalnom okruženju izradili su stripove i plakate, pratili su dnevne vijesti i bilježili zastupljenost nasilja koje su prikazali u videu (možete ga pogledati u prilogu), pronalazili su književna djela s temom nasilja i oblikovali u PowerPoint prezentacije, u dramskim uprizorenjima prikazivali nasilničke situacije,  pisali priče o vršnjačkom nasilju i oblikovali u Book Creatoru (https://app.bookcreator.com/books    pristupni kod  5XM5BQY) i u videu i PowerPoint prezentaciji (možete ih pogledati u prilogu) na kraju prikazali izvješće svih provedenih aktivnosti u predmetima uključenim u projekt (Hrvatski jezik, Engleski jezik, Vjeronauk, Etika, Informatika i Tjelesna i zdravstvena kultura).

Završna je aktivnost obilježena Danom ružičastih majica, 26. veljače 2020., predstavljanjem i vrednovanjem svih aktivnosti te vrednovanjem cjelokupnog projekta. Sudeći prema refleksiji učenika, projekt je pozitivno ocijenjen, a projektna nastava većini je učenika poučna i zanimljiva  o čemu govore i maštoviti prijedlozi tema za sljedeće projekte.

Prezentacije su dostupne na poveznici Nasilje u književnim djelima i Stop nasilju- završna prezentacija.

Autor članka: Željka Orban, prof. mentor