Upaljena treća adventska svijeća – svijeća radosti i veselja

Autor: Marina Ivoš, 11. 12. 2016.

Večernjim zvonom sa crkve svetoga Josipa, adventskim pjesmama započela je   manifestacije „Prosinac u gradu 2016“ u organizaciji  Turističke zajednice grada Slatine.  Na Trgu svetog   Josipa,  11. prosinca upaljena je i treća adventska svijeća.  Tom prigodom sudjelovala je i ove nedjelje školska zadruga Slatina.

Što simboliziraju  adventske svijeća? Četiri svijeće na vijencu znak su četiri adventska tjedna i najčešće su tri ljubičaste i jedna ružičaste boje. U prvu nedjelju Adventa, razdoblja koje prethodi Božiću, pali se prva, ljubičasta svijeća - svijeća nade i iščekivanja. Druge nedjelje Adventa pali se također ljubičasta svijeća - svijeća mira, s porukom pomirenja s svima  kako bi pripravili put do svoga srca. Treće se nedjelje pali ružičasta svijeća – svijeća radosti i veselja. Četvrta se pali ljubičasta svijeća – svijeća ljubavi.

Prema drugom vjerovanju četiri svijeće u vijencu označuju četiri godišnja doba, odnosno četiri razdjelnice u ljudskoj povijesti: stvaranje, utjelovljenje, otkupljenje i svršetak. Prve nedjelje se pali prva svijeća i tako redom da do Božića gore sve četiri. Prva svijeća nazvana je prorokova svijeća, druga betlehemska, treća pastirska, a posljednja svijeća anđela. Postupno paljenje svijeća, znak je približavanja Božića. A tome se svi radujemo i veselimo.

Sa sigurnošću možemo reći da na našem štandu nije nedostajalo niti  radosti niti  veselja što dokazuju fotografije.