„Vjera poziva dušu da pođe dalje no što može vidjeti” William Clarke
U susret nadolazećoj konklavi, a u sklopu školskog projekta Sakralna ruta VPŽ, učenici 2., 3., i 4. ekonomije s predmetnim nastavnicama Ankicom Đurasek i Jelenom Matišić obišli su sakralne objekte u Slatini 6. svibnja 2025. godine.
Naša ruta započela je pod vodstvom kustosa Gradskog muzeja Slatina Srđana Đuričića, koji je uz svećenike bio voditelj naše rute.
Najprije su učenici obišli crkvu sv. Josipa, rimokatoličku crkvu, podignutu 1913. godine. Naš „biser” sakralne umjetnosti izgrađen je u neogotičkom stilu s dvije lađe i jednom kriptom.
Srđan Đuričić je učenicima ispričao povijest religijskog razvoja Slatine koji datira iz 4. stoljeća kada je grobnicama, u obližnjim lokalitetima, pronađen nakit koji je upućivao na religijski život tog doba. Nakon toga upoznao je učenike s poviješću crkve sv. Josipa, od ideje do izgradnje. U tom je dijelu predavanja učenike pozdravio župnik Dragan Hrgić. Župnik se obratio učenicima riječima dobrodošlice i ispričao detalje o religijskom djelovanju crkve i župljanima.
Uslijedilo je fotografiranje i obilazak Evangeličke luteranske crkve u Slatini koja je, na žalost, trajno zatvorena. U crkvi nas je dočekala svećenica u mirovini Katica Tajz koja nam je ispričala o povijesti crkve i evangelizma u Slatini. Evangelička zajednica u Hrvatskoj je vrlo mala i zbog toga je tek nekoliko svećenika u Hrvatskoj. Objasnila je razlike u liturgiji između katoličanstva i evangelizma i ukazala na potrebu obnavljanja crkve i stavljanje iste u funkciju od strane Grada.
Nakon toga uslijedio je obilazak Crkve Blaženog Ivana Merza, naše najmlađe crkve. Župnik Patrik Alatić upoznao je učenike s djelovanjem crkve, naglasivši kako uređenje još nije u potpunosti dovršeno. Crkva je izuzetno prostrana, svijetla i minimalistički uređena.
Naša ruta završila je obilaskom posljednje crkve, crkve svetih apostola Petra i Pavla u kojoj je svećenik protojerej Dragan Gaćeša. Naš voditelj Srđan opet je ispričao zanimljivu priču o crkvi i liturgijskim običajima u crkvi. Ukazao je na izgled crkve i na postajanje vrlo vrijednih inkunabula, prvih liturgijskih knjiga tiskanih Gutenbergovim strojem. Posjetom pravoslavnoj crkvi završio je naš posjet sakralnim objektima Slatine.
Prisjećajući se pape Franje i njegove ljubavi i brige za mlade završit ćemo priču jednom njegovom porukom “Crkva nije carina, već očinski dom u kojem ima mjesta za svakoga, sa svim njihovim problemima”
Voditeljice projekta
Ankica Đurasek, Jelena Matišić i Ivana Švamberger
















