U povodu Dana škole kao dio školskog međupredmetnog projekta Dani frankofonije (koji već niz godina njeguje francuski jezik i kulturu te potiče učenike na upoznavanje bogate frankofone baštine) u holu naše škole održano je 23. travnja 2026. zanimljivo i edukativno predavanje o šampanjcu.
Program je započeo uvodnim predavanjem profesorice francuskog jezika Dijane Fotez. Ona je predstavila ciljeve projekta i pojasnila sam pojam frankofonije, naglasivši kako to nije samo učenje jezika, već i pripadnost zajednici koja dijeli vrijednosti slobode, kulture i međusobnog uvažavanja, a čiji je dio i naša škola.
Uslijedila je glazbena točka u izvedbi učenica 4. a razreda opće gimnazije Anje Kosijer i Lane Fotez (polaznice izborne nastave Francuskog jezika). Otpjevale su pjesmu pjevačice Françoise Hardy „Le temps de l’amour“.
U središnjem dijelu programa predavanje o šampanjcu održala je Ankica Đurasek, profesorica stručnih ekonomskih i ugostiteljskih predmeta. Učenici su imali priliku saznati više o podrijetlu i proizvodnji šampanjca, kao i o uzgoju najboljih vinskih sorti grožđa za njegovu proizvodnju. Profesorica je učenike upoznala i s posebnim inventarom za stručno posluživanje šampanjca. Također, prikazan je način prezentiranja šampanjca te pojašnjeni stručni nazivi koji se koriste u svijetu vina. Poseban doživljaj bio je praktični dio predavanja – ravnatelj škole Alen Đurasek svečano je otvorio bocu pjenušca, nakon čega su profesori imali priliku sudjelovati u degustaciji. Na kraju je profesorica Đurasek predstavila i lokalni proizvod – Slatinski biser, ističući kvalitetu slatinskog pjenušca, posebnosti te značaj u promociji lokalne gastronomije i enološke baštine.
Program je prigodno zaključen još jednom glazbenom točkom učenica 4. a razreda. Uz vedre ritmove pjesme „Laisse tomber les filles“ svečano je zaokružen događaj posvećen učenju, kulturi i obilježavanju rođendana naše škole.
Budući da je projekt realiziran u suradnji nastavnih predmeta Francuskog jezika (Dijana Fotez, prof.) i Informatike (Ksenija Rastija, prof.), učenici 3. a razreda opće gimnazije sudjelovali su u popratnim aktivnostima, čime je naglašena važnost međupredmetne povezanosti, a tema predavanja dodatno je obrađena i produbljena na nastavi.
Tako su na nastavnim satima Francuskog jezika provedene raznolike aktivnosti usmjerene na usvajanje vokabulara vezanog uz temu predavanja te razvoj komunikacijskih vještina – razgovor između gosta i poslužnog osoblja u restoranu.
Na nastavi izborne informatike učenici su, prema uputama i smjernicama prof. Ksenije Rastije, odabrali neki od alata za izradu stripa, te pretočili predavanje o šampanjcu u kreativna i zanimljiva digitalna strip izdanja.




Digitalni stripovi učenika:






Autorice članka: Dijana Fotez, prof., Ankica Đurasek, prof., Ksenija Rastija, prof.
https://www.facebook.com/100049399885441/videos/pcb.1603445754645405/907131039028189
https://www.facebook.com/100049399885441/videos/pcb.1603445754645405/1655584765487311








