Valentinovo u našem razredu

Autor: Marina Ivoš, 18. 2. 2011.

Da je ljubav snaga koja pokreće svijet, pokazali su učenici i učenice prvog razreda agroturističkih tehničara, koji su glazbeno-poetskom večeri sa svojom razrednicom prof. Marinom Ivoš na prigodni način obilježili Valentinovo – Dan zaljubljenih. Sve je bilo u znaku ljubavi. Za tu su prigodu učenici uredili učionicu povijesti, koja je bila okićena srcima i drvom ljubavi s imenima svih učenika razredu. A oni su, zajedno sa svojom razrednicom, simbolično obukli crvene majice.

Hvalospjev ljubavi
Kad bih sve jezike ljudske govorio,
i anđeoske,
a ljubavi ne bih imao,
bio bih mjed što ječi
ili cimbal što zveči.
Kad bih imao dar prorokovanja
i znao sva otajstva
i sve spoznaje,
i kad bih imao svu vjeru
da bih i gore premještao,
a ljubavi ne bih imao - ništa sam!
I kad bih razdao sav svoj imetak
i kada bih predao tijelo svoje da se sažeže,
a ljubavi ne bih imao
- ništa mi ne bi koristilo.

(I. Korinčanima 13, 1.-3.)

Vodeći se idejom da je ljubav upravo ono bitno i najistinskije određenje zajedništva u koje su proniknuli samo najveći pjesnici, učenici i učenice su čitali ljubavne pjesme istaknutih domaćih i stranih pjesnika poput Vesne Parun (Ti koja imaš nevinije ruke od mojih), Pabla Nerude (Noćas bih mogao napisati), Jure Kaštelana (Volio bih da me voliš), Dobriše Cesarića (Povratak) i dr.

Kroz priču Kako je ljubav postala slijepa, zašto je prati ludost? pokazali su da ljubavna sreća, ljubavni jadi i općenito sve u vezi ljubavi uzrokuje kaos u našim životima, uputivši pri tom i kritiku suvremenom životu, u kojem ima sve manje mjesta za ljubav.
Vrhunac je ove glazbeno-poetske večeri bio ples srca. Svaki je trenutak bio kvalitetno ispunjen. Smijeha do suza, plesa i zabave nije nedostajalo. Na koncu, ne možemo a da se ne zapitamo, nije li ljubav duhovita, poučna, lepršava, zabavna i optimistična romantična komedija nakon koje ćete se osjećati sjajno?

Sudeći prema entuzijazmu ovih mladih romantičara i njihove razrednice, u Srednjoj školi Marka Marulića u Slatini ne nedostaje ljubavi.

Ostale fotografije dostupne su u našoj fotogaleriji.

Link (Knowledge of new addictions):