Projekt „Sopjanski sapun”provoditi će voditelji sekcija naše školske zadruge, profesorice Željka Venus i Jasna Asić sa učenicima, članovima njihovih sekcija tijekom školske 2022./2023, i profesorice biologije i kemije Dragana Medved i Dinka Prenković,
Cilj projekta je izrada domaćeg proizvoda, stvaranje vlastitog proizvoda od prirodnih sirovina slatinskog kraja.

Želimo potaknuti male proizvođače na OPG-ovima, da iskoriste  biološke posebnosti bogatstva našega kraja -  ljekovito bilje koje uspijeva na ovim prostorima pretvoriti u nove, atraktivne proizvode primjenjive u turističkoj ponudi.  Promicanje ideja o tome kako ljekovito bilje našega kraja upotrijebiti za stvaranje novih proizvoda, doprinos je ukupnom razvoju gospodarstva. Temelje za budući turistički razvoj potrebno je postaviti što ranije – jačanje poduzetničkog duha provoditi u cjelokupno odgojno – obrazovnom radu (tijekom osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja).
         Namjena aktivnosti je pridonijeti razvoju higijenskih navika u našoj školi. Doprinijeti razvoju turizma u destinacijskom pristupu. Povezivati naše obrazovne institucije s privatnim sektorom. Motivirati mlade za rad u poljoprivredi i agroturizmu i razvijati poduzetnički duh učenika. Suradnja svih struka naše škole, i razvoj svjesnosti o značenju timskog rada učenika i njihovih nastavnika različitih profila.

U projektu, učenici i nastavnici stekli bi kvalitetnu edukaciju kako praktično iskoristiti pogodnosti vlastitog okružja u turističke svrhe, ali i veliko iskustvo u projektiranju ideja za EU fondove.

Projekt ćemo realizirati kroz edukacije, radionice, izlaganja, posjete, izradu sapuna promidžbenih materijala, recepata, izrada pakiranja , sudjelovanje na sajmovima i izložbama …

Vrednovanje će se izvršiti na prezentaciji proizvoda u našoj školi te manifestacijama u gradu Slatina. Posjetitelji popunit će upitnik o dojmovima, rezultate bismo objavili na facebook i web-stranici škole.

Neposrednim upitima i komentarima te putem ankete sudionici će iskazati svoje mišljenje o kvaliteti proizvoda i njegovoj stvarnoj primjeni.

Željka Venus, prof.

Link (Knowledge of new addictions):