Sedam projekata na sedmoj Županijskoj smotri

Srednja škola Marka Marulića Slatina bila je 28. ožujka 2018. domaćin sedme Smotre  projekata iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja Virovitičko-podravske županije.
Na smotri je predstavljeno sedam projekata od kojih je povjerenstvo prvih šest predložilo za sudjelovanje na državnoj smotri. Svi učenici sudionici smotre dobili su kao poklon publikaciju „Osnove demokracije“, a smotru je promatralo i tridesetak učitelja i nastavnika, članova županijskog aktiva za Građanski odgoj i obrazovanje. Smotru je pozdravio gradonačelnik Slatine Denis Ostrošić, inače dugogodišnji član aktiva.

Predstavljeni projekti

Projekte OŠ Eugena Kumičića Slatina „Kad Slatnogor zbori“ predstavili učenici 2.a razreda David Stipanić, Leon Ciglar, Lukas Šarabok i Tin Hamaček pod vodstvom mentorice Vere Menčik, te „Otisak dobrote“ učenici 6.a razreda Davor Kizivat, Gala Brunović, Lana Brdarić i Lana Kovačević čiji su mentori Vera Menčik i Marijana Toplak.

Projekt  „Mislim zeleno“ prezentirali su učenici OŠ Josipa Kozarca Slatina 8.a razreda Elena Bićanić, Ivona Bosec i 7.b razreda Noa Fazekaš i Venio Rulj pod mentorstvom Ljiljane Peretin.

Srednja škola Marka Marulića Slatina predstavila je tri projekta: „Jezik volontera nisu riječi, nego djela“ koji su pod mentorstvom Silvije Štimac pripremili učenici 3. razreda opće gimnazije  Ana-Marija Menčik, Antea Rap, Barbara Gabrić i Marinela Sekić, zatim „Turul“ učenika 4.a opće gimnazije Alena Šaponje, Elizabete Taradej i Jurice Ljubasa, te 1.a opće gimnazije Nives Halužan čija je mentorica Mirta Drokan i projekt „Oaza na Papuku“ koji su pripremili učenici 3.b, 2.a i 1.a razreda opće gimnazije Ana Bićanić, Mislav Matišić, Sonja Prebeg i Vlatka Pačarić, a njihov je mentor Matija Gosler.

„Pet do dvanaest za dvorac“ bio je projekt kojega su predstavili učenici 1.b razreda Gimnazije Petra Preradovića Virovitica Ema Crnogaj, Lorena Andrea Fabijanac, Matea Barčan i Paula Žigman čiji je voditelj Krunoslav Kovačić.

Razredna nastava

Kad Slatnogor zbori

Voditeljica: Vera Menčik, mag. prim. educ., učitelj savjetnik

Škola: Osnovna škola Eugena Kumičića Slatina

• David Stipanić, 2.a razred
  • Leon Ciglar, 2.a razred
  • Lukas Šarabok, 2.a razred
  • Tin Hamaček, 2.a razred

Predmetna nastava

1. projekt:

Otisak dobrote

Voditeljica: Vera Menčik, učitelj savjetnik i Marijana Toplak, prof.

Škola: Osnovna škola Eugena Kumičića Slatina

• Davor Kizivat, 6.a razred
  • Gala Brunović, 6.a razred
  • Lana Brdarić, 6.a razred
  • Lana Kovačević, 6.a razred

2. projekt:

Mislim zeleno

Voditeljica: Ljiljana Peretin, prof. učitelj savjetnik

Škola: Osnovna škola Josipa Kozarca, Slatina

• Elena Bićanić, 8.a razred
  • Ivona Bosec, 8.b razred
  • Noa Fazekaš, 7.b razred
  • Venio Rulj, 7.a razred

Srednja škola

1. projekt:

Jezik volontera nisu riječi, nego djela

Voditeljica: Silvija Štimac, prof.

• Ana-Marija Menčik, 3.b opće gimnazije
  • Antea Rap, 3.b opće gimnazije
  • Barbara Gabrić, 3.b opće gimnazije
  • Marinela Sekić,  3.a opće gimnazije

2. projekt:

Turul

Voditeljica: Mirta Drokan, prof. mentor

• Alen Šaponja, 4.a opće gimnazije
  • Elizabeta Taradej, 4.a opće gimnazije
  • Jurica Ljubas, 4.a opće gimnazije
  • Nives Halužan,  1.a opće gimnazije

3. projekt:

Oaza na Papuku

Voditelj: Matija Gosler, prof.

• Ana Bićanić, 3.b opće gimnazije
  • Mislav Matišić, 2.a opće gimnazije
  • Sonja Prebeg, 1.a opće gimnazije
  • Vlatka Pačarić,  1.a opće gimnazije

4. projekt:

Pet do dvanaest za dvorac

Voditelj: Krunoslav Kovačić, prof. mentor

Škola: Gimnazija Petra Preradovića, Virovitica

• Ema Crnogaj, 1.b gimnazije
  • Lorena Andrea Fabijanac, 1.b gimnazije
  • Matea Barčan, 1.b gimnazije
  • Paula Žigman,  1.b gimnazije

Prosudbeno povjerenstvo:

Ksenija Rastija, prof.

Martina Miler Mikolašević, prof.

Sanja Mrzljak Jovanić, mag. philol. croat

Županijsko povjerenstvo:

Darko Špoljarić, ravnatelj - predsjednik

Zorislav Jelenčić, prof. savjetnik – zamjenik predsjednika

Krunoslav Kovačić, prof. mentor – član

Ostale fotografije pogledatje u albumu Sedam projekata na sedmoj Županijskoj smotri.

DRŽAVNA SMOTRA

U Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu održana je 21. svibnja 2018. godine 20. Državna smotra projekata iz Građanskog odgoja i obrazovanja. Učenici i mentori iz Srednje škole Marka Marulića Slatina sudjelovali su sa svojim projektima na ovoj jubilarnoj dvadesetoj Državnoj smotri projekata. Na Smotri su prikazana tri projekta Srednje škole Marka Marulića Slatina.

Učenice Ana-Marija Menčik, Antea Rap, Barbara Gabrić i Marinela Sekić zajedno s mentoricom Silvijom Štimac predstavili su projekt „Riječ volontera“ predstavljajući djelovanje volonterske grupe u školi, ali i u lokalnoj zajednici.

Učenici Alen Šaponja, Elizabeta Taradej, Jurica Ljubas i Nives Halužan zajedno s mentoricom Mirtom Drokan predstavili su projekt „Turul“ predstavljajući vrijednosti zdrave prehrane i tjelesne aktivnosti kao sinergije zdravog načina života mladih.

Učenici Vlatka Pačarić, Sonja Prebeg, Ana Bićanić i Mislav Matišić zajedno s mentorom Matijom Gosler predstavili su projekt „Oaza na Papuku“ predstavljajući Arboretum Lisičine kao prirodnu i turističku destinaciju Virovitičko-podravske županije.

Voditelj Županijskog aktiva za Građanski odgoj i obrazovanje iz Srednje škole Marka Marulića Slatina Zorislav Jelenčić ocjenjivao je kao sudac-mentor projekte drugih sudionika Smotre. Na Smotri je prikazano 14 projekata iz Srednjih škola i 28 projekata iz Osnovnih škola.

Projekti su ocjenjeni kao vrlo uspješne ideja za razvoj socijalnih, edukativnih i poduzetnih kompetencija mladih. Uz razgled stalnog postava Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu učenici i mentori u razgovoru s drugim sudionicima Državne smotre vratili su se sa novim idejama i spremni za realizaciju novih projekata iz Građanskog odgoja i obrazovanja.