Edukacije nastavnika u provedbi projekta In Medias ReStart

Radna skupina naše škole koju  čine profesorice: Kata Vidaković, Valerija Ivanac-Jelenčić, Sanja Špoljarić, Marina Ivoš i Sandra Bošnjak, u provedbi projekta In Medias ReStart sudjelovale su na edukacijama za unaprjeđenje više vrsta pismenosti.

Prva edukacija

Prva edukacija na temu „Medijska i digitalna pismenost“ održana je 21.i 22.03.2018. u Zagrebu u Osnovnoj školi Matije Gupca –  škola nositelj projekta. Profesorice su sudjelovale na predavanjima i radionicama koje su vodili članovi Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu.

Predavanje i radionicu na teme Jezik i stil medija i Manipulacija jezikom u medijima i njezin utjecaj na djecu i mlade održala je Izv.prof.dr.sc. Tamara Gazdić-Alerić.

Navike djece i mladih na internetu i Stvaranje novih medijskih navika kroz konzumerizam obradio je Izv.prof.dr.sc. Igor Kanižaj. Osvrt na Pedagoške modele odgoja za medije u nastavi-mediji u nastavi i Senzacionalizam u medijima kao etičko pitanje prezentirao je Izv.prof.dr.sc. Danijel Labaš, a Dr.sc. Lana Ciboci izlagala je Odrastanje uz pozitivne i negativne medijske sadržaje te Sigrnost djece na internetu i elektroničko nasilje.

Druga edukacija

Druga edukacija na temu „Prirodoslovna i multikulturalna pismenost“ održana je 18.i 19.04.2018. u konferencijskoj dvorani  Restorana Hotela Višnjica, blizu Slatine. Ove dvije vrste pismenosti predstavili su Doc.dr.sc. Alena Letina s temama:  Prirodoslovna nastava usmjerena na razvoj učeničkih kompetencija, Istraživački usmjerena nastava kao poticaj razvoju prirodoznanstvene pismenosti učenika te Kreativno poučavanje u prirodoslovnoj nastavi i izvannastavnim aktivnostima i Izv.prof.dr.sc. Siniša Opić  s osvrtom na: Različitosti nas obogaćuju, Višekulturalnost, Zaštita prava djece i Zaštita prava odgojno-obrazovnih djelatnika.

Treća edukacija

Treća  edukacija na temu „Čitalačka pismenost i pismenost na stranom jeziku“ održana je 16.i 17.05.2018. u konferencijskoj dvorani hotela Aurora u Malom Lošinju prema priloženom dnevnom redu.

SRIJEDA, 16. svibnja 2018.

VRIJEME PREDAVAČ TEMA
8:00 – 9:00   Okupljanje sudionika, potpisna lista, uvod
9:00 –11:00 Dr. sc. Rea Lujić Poučavanje višejezične komunikacijske kompetencije
11:00–11.15

Stanka
11:15–13:15 Dr. sc. Rea Lujić Poučavanje međukulturne komunikacijske kompetencije

Ručak
14:15 -16:15 Izv. prof. dr. sc. Tamara Gazdić Alerić Razumijevanje teksta

Stanka
16:30–18:30 Izv. prof. dr. sc. Tamara Gazdić Alerić Razvijanje čitalačkih sposobnosti

ČETVRTAK, 17. svibnja 2018.

VRIJEME PREDAVAČ TEMA
8:00 –10:00 Izv. prof. dr. sc. Marko Alerić Jezične djelatnosti u osnovnoškolskome i srednjoškolskome obrazovanju

Stanka
10:15 –12:15 Izv. prof. dr. sc. Marko Alerić Čitanje u nastavnim planovima i programima za osnovnu i srednju školu/predmetnom kurikulu Hrvatski jezik

Ručak
13:00 –15:00 Izv. prof. dr. sc. Marko Alerić Primjena nastavnih načela u poučavanju čitanja s razumijevanjem
15:00 –15:15

15:15 –17:15 Izv. prof. dr. sc. Marko Alerić Čitanje i pravogovor

Četvrta edukacija

Dvodnevni Webinar - radionica na temu Izrada, stvaranje i održavanje nastavnih materijala održan je 29. i 30.08.2018. Članice radne skupine uključile su se u radionicu preko računala u e-učionici naše škole. Nakon početnih poteškoća s povezivanjem, edukacija je uspješno provedena.

Nakon provedenih edukacija i održanih radnih sastanaka, profesorice su osmislile i provele izvannastavne aktivnosti s učenicima prvih i drugih razreda tijekom 2018./19. školske godine.