DRŽAVNA SMOTRA LiDraNo, ŠIBENIK, 12.-14. travnja 2011.

Autor: Sandra Bošnjak, 28. 4. 2011.

Biti sudionikom na državnoj smotri literarnih, dramsko-scenskih i novinarskih uradaka (LiDraNo) najveće je priznanje učenicima i njihovim profesorima za požrtvovan izvannastavni rad, te predstavlja vrhunac učeničke produkcije radova triju izričaja u cijeloj zemlji. Na toj smotri srednjoškolski svijet Virovitičko-podravske županije profilirao se s prepoznatljivim 'proizvodima' specifičnim po pojedinoj srednjoj školi ili pak voditelju.

Ove godine je našu županiju u Šibeniku predstavljalo 12 predstavnika u svim izričajima smotre (osim u skupnom dramsko-scenskom nastupu). Poziv državnih povjerenstava predloženim autorima značio je i dobro odrađen posao županijskih stručnih povjerenstava u svakom pojedinom izrazu.
Tako je prvi put nakon dosta godina na najviše okupljanje mladih literata pozvan učenik iz Virovitičko-podravske županije - Boris Bićanić iz SŠ M. Marulića Slatina s radom Proces preobrazbe (pod vodstvom profesorice Dinke Filipović). Nažalost Borisa je bolest spriječila u odlasku na put.
Učenici SŠ S. Ivšić OrahovicaNikolaKašić,Mario Iličić i Ruža Živković ponovili su prošlogodišnji uspjeh i ponovno snimili dobar film, ovaj put kratki igrani te potvrdili, po ocjenama državnog povjerenstva, kako su odlično svladali umijeće tog specifičnog izraza i pokazali izvrsno poznavanje tehnike i zrelost u obradi teme trajno zanimljive mladima. Voditeljica mladih filmaša je Ivana Bešlić.
U novinarskom izrazu županiju su predstavljali samostalni novinarski rad i školske novine. Za komentar Tko umije njemu bolje gimnazijalka Petra Kozjak pohvaljena je za zanimljiv i uvijek aktualan izbor teme - prepisivanje u školi - koji se u zadnje vrijeme sve više nameće u raspravama uslijed uvođenja ispita državne mature. Petrina voditeljica je po učestalosti sudjelovanja na najvišoj smotri vjerojatno najvjernija lidranovka virovitičko-podravskih srednjih škola, profesorica Zdenka Kos.
Šestu godinu za redom (od ukupno osam izdanih brojeva), među petnaest pozvanih školskih listova s najvećim brojem bodova, virovitičke srednjoškolske novinske boje ponovno je branio Strukovnjak iz Strukovne škole Virovitica čije su uredništvo predstavljale urednica Ivana Đilas, novinarka Tea Juma i voditeljica Marija Karacsonvi. Razlog za još veće zadovoljstvo i ponos našim je učenicama dala preporuka članova povjerenstva predstavnicima prvi put pozvanih listova da u Strukovnjaku pogledaju 'kako se to radi'. U komentaru je istaknuto da se među uglavnom gimnazijskim listovima Strukovnjak izdvaja svojim uzdizanjem vrijednosti rada, zastupljenošću svih novinarskih formi, dobrom uređenošću te je, prema riječima predsjednika povjerenstva, primjer kako se na najbolji mogući način predstavlja škola u kojoj se živi i radi.
Profesorica Dinka Filipović iskusno je i ove godine pripremila slatinskog učenika (proteklih godina to su bile učenice s monolozima koje su također pozivane na državnu smotru) Tonija Bosaka, koji je svojim uvjerljivim i dojmljivim dramsko-scenskim nastupom sa stilskim varijantama pjesme More Josipa Pupačića oduševio stručno povjerenstvo, te dobio čast sudjelovati u završnoj priredbi susreta i svih gotovo četristo sudionika podsjećati na još jedan, ovaj put jubilarni dvadeseti LiDraNo. Toni je svojim nastupom završnu svečanost učinio kakvom se samo poželjeti može, te razgalio sve predstavnike naše županije, kako učenike tako i voditelje, ispunio im srca ponosom i potvrdio spoznaju o vlastitoj vrijednosti.
Nakon toga uslijedio je dug put kući, u svakodnevicu stvarnosti sa starim obvezama, ali uz ipak malo 'punije baterije' za suočavanje s izazovima odgoja i pomoći u sazrijevanju mladih ljudi, putu na kojemu i LiDraNo ima svoje, ne nevažno, mjesto. M.K.

Izvor: Virovitički list. Članak „Prepoznatljiva kvaliteta“. M.K.
Priloženi dokumenti:
Prepoznatljiva_kvaliteta.jpg (268.45 KB)

Link (Knowledge of new addictions):