OBAVIJESTI O DRŽAVNOJ MATURI

Autor: Ksenija Rastija, 21. 6. 2011.

1. Prigovori nakon objave rezultata državne mature
Rezultati će biti objavljeni 26. lipnja u 23.59 sati.
Rok za podnošenje prigovora istječe 28. lipnja.
Učenici četvrtih razreda srednjih škola prigovore predaju školskim ispitnim povjerenstvima. Prigovore zaprima ispitna koordinatorica prof. Ksenija Rastija 27. i 28. lipnja 2011. od 8,00 do 12,00 sati.

2. Podatci o učenicima koji nisu obranili završni rad do 30. lipnja, a pisali su ispite državne mature.
Učenici strukovnih škola mogli su pristupiti ispitima državne mature u Ijetnome roku, ukoliko su završni razred uspješno završili, neovisno o tome jesu li prijavili ili obranili završni rad, što im je dozvoljeno do 30. lipnja.
Učenici koji su obranili završni rad i položili ispite državne mature dobit će potvrdu o položenim ispitima.
Učenici koji NISU obranili završni rad do 30. lipnja, a POLOŽILI su ispite državne mature u Ijetnome roku, NE MOGU dobiti potvrdu o položenim ispitima državne mature, sve dok ne obrane završni rad za što im je rok 31. kolovoza.
Takvi učenici ne mogu biti rangirani za upise na visoka učilišta u Ijetnome roku.
Učenicima koji ne obrane završni rad do 31. kolovoza poništavaju se svi položeni ispiti državne mature.

3. Učenici koji su polagali ispite državne mature, ali nisu položili sve obvezne predmete
Svi takvi učenici mogu u jesenskome roku polagati SAMO one predmete koje nisu položili u Ijetnome roku. Ne polažu ponovo sve ispite, osim ukoliko žele popraviti ocjenu.

4. Učenici koji nisu pristupili jednome od dijelova ispita iz Hrvatskoga jezika, materinskih jezika nacionalnih manjina ili stranih jezika
Neovisno o tome radi li se o opravdanome ili neopravdanome izostanku s dijela ispita, svi moraju u jesenskome roku polagati ispite u cijelosti. Oba dijela ispita pišu se u istome danu.
Prolaznost na ovim ispitima ne može se ostvariti samo na temelju jednoga dijela ispita, bez obzira na broj ostvarenih bodova.

5. Učenici koji su izostali iz opravdanih razloga moraju se o uvjetima upisa u jesenskome roku, na temelju Preporuke Nacionalnoga vijeća za visoko obrazovanje, raspitati izravno na visokome učilištu, jer je njihova odluka hoće li prihvatiti Preporuku.
Naime, prošle godine Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje donijelo je Preporuku prema kojoj se učenicima, koji su na Ijetnome roku izostali iz opravdanih razloga, dozvoljava naknadni upis (preko upisne kvote) ukoliko u jesenskome roku ostvare najmanje bodova kao zadnji upisani u Ijetnome roku. Napominjemo, ovo je preporuka i konačnu odluku donose visoka učilišta, a učenike uputite da se o tome informiraju izravno na visokim učilištima na koja se žele kandidirati.

6. Učenici koji nisu pristupili ispitima državne mature u Ijetnome roku zbog negativnih ocjena na kraju nastavne godine (upućeni na popravni ispit), a nisu položili popravne ispite u prvome roku, MOGU pristupiti ispitima državne mature u jesenskome roku, neovisno o negativnoj ocjeni. Takvim će se učenicima, ukoliko ne polože ispit u drugome popravnom roku (do 31. kolovoza) poništiti svi položeni ispiti državne mature.

7. Prijave ispita državne mature za jesenski rok traju od 11. do 20. srpnja 2011. Učenici polaganje ispita državne mature u jesenskome roku prijavljuju na isti način kao i u Ijetnome roku, putem stranice www.postani-student.hr.

8. Podjela svjedodžbi i potvrda o položenim ispitima državne mature obavlja se na isti način kao i prošle godine. U sustavu će biti omogućen ispis svjedodžbi, koje nakon što ih potpiše ravnatelj škola uručuje učenicima. Još jednom napominjemo, učenici strukovnih škola koji nisu obranili završni rad ne mogu dobiti potvrde o položenim ispitima državne mature.
Škole ne mogu izdavati preslike svjedodžbi i potvrda o položenim ispitima državne mature. Ukoliko učenicima treba ovjerena preslika, moraju to učiniti kod javnoga bilježnika. Isto tako, škole ne mogu izdavati duplikate svjedodžbi i potvrda, nego ih u slučajevima gubitka, izdaje NCVVO, na propisani način.

Link (Knowledge of new addictions):