Obilježili smo Europski Dan jezika

Autor: Sandra Bošnjak, 27. 9. 2020.

Jeste li se ikada zapitali zašto jezici imaju svoj dan? Ako želite saznati odgovor, nastavite čitati ovaj tekst.
Na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se 26. rujna, još od 2001. Učenje jezika donosi pogodnosti svima - nikada niste prestari da biste naučili jezik. Europa je bogata jezicima, njih 225, a ne smijemo izostaviti ni jezike građana porijeklom s drugih kontinenata. Čak i ako znate samo nekoliko riječi zemlje koju posjećujete, to je dovoljno za uspostavljanje novih prijateljstava i kontakata. Učenje jezika jedan je od najboljih načina kako bismo se međusobno bolje razumjeli i prevladali naše kulturološke razlike.

Ako želite saznati više o važnosti ovoga dana, istražiti zanimljive činjenice o jezicima, riješiti izazovne jezične kvizove, ili samo poslušati kako zvuče neki jezici, posjetite stranicu Vijeća Europe posvećenu Europskom danu jezika: https://edl.ecml.at/. Možda i sami poželite naučiti strani jezik!

U našoj školi, i ove godine smo obilježili Europski dan jezika. U skladu s epidemiološkim mjerama, nastavnici aktiva stranih jezika provodili su raznolike aktivnosti.

Tako su učenici 2. a razreda gimnazije s profesoricom Dijanom Fotez na satu francuskog Europski dan jezika obilježili kvizom o jezicima i kulturi i civilizaciji zemalja francuskog govornog područja kojim su testirali svoje jezično znanje i vještine i proširili vokabular.

Učenici 3.b razreda gimnazije sat francuskog proveli su igrajući zanimljive didaktičke i interaktivne igre. Kako bi provjerili svoje prepoznavanje europskih jezika, zaigrali su igru 'Parle-moi'. Osim toga, razgovarali su o prednostima i važnosti učenja jezika.

Učenice 2. a razreda Marija Pongračić, Elizabeta Kokorić i Ivona Benko uz mentorstvo profesorice Dijane Fotez, izradile su pano kako bi i ostali učenici i djelatnici naše škole osvijestili važnost učenja jezika.

Učenici 2. a i 2. b razreda gimnazije na satu engleskoga s profesoricom Silvijom Štimac raspravljali su o važnosti učenja jezika i prednostima višejezičnosti.

Nakon što su se upoznali sa zanimljivim činjenicama o jezicima i pismima, zaigrali su kviz kako bi provjerili svoje znanje.

Obilježavanju Europskog dana jezika pridružio se i školski knjižnjičar, profesor Damir Balković, koji je u prostoru školske knjižnice izradio pano o slavnim osobama i jezicima koje govore i na taj način istaknuo važnost višejezičnosti.

Pri provedbi ovih aktivnosti nije nedostajalo zabave, smijeha i kreativnosti, u svrhu promicanja bogate jezične i kulturne baštine Europe koju želimo njegovati i očuvati.

Molimo vas da riješite anketu o razlozima za učenje stranih jezika na sljedećem linku: Anketa ili u nastavku

Rezultate ankete objavit ćemo na internetskoj stranici naše škole.

Autori: Silvija Štimac, Dijana Fotez, Damir Balković