Vijesti....

Poezija na 17 europskih jezika

Autor: Petar Žarković, 28. 9. 2013.

Europski dan jezika obilježen je u knjižnici Srednje škole Marka Marulića Slatina zanimljivim predstavljanjem poezije na izvornim jezicima.
U programu koji su pripremili članovi školskog Stručnog vijeća nastavnika stranih jezika sudjelovali su učenici i njihovi profesori čitanjem mahom poetskih tekstova na čak 17 jezika.

Tako su učenici Hrvoje Zubak i Antonija Peršić predstavili svoj latinski, Ana Brtan i Filip Felbar engleski, a Katja Živković njemački jezik. Martina Djeveljekaj čitala je na albanskom, Monika Klier na slovenskom, a Marijana Perić i Vlatka Kolembus na slovačkom jeziku. Svoje znanje stranih jezika i na žalost samo djelomično iskorištene jezične potencijale pokazali su i profesori Željka Orban (staroslavenski), Zorislav Jelenčić (ruski), Dijana Fotez (francuski), Silvija Štimac (španjolski), Sanja Špoljarić (poljski), Helena Roštaš (češki), Robert Nikčevski (makedonski i talijanski).

Stihovima Desanke Maksimović, Petra Petrovića Njegoša i Dobriše Cesarića predstavljeni su i jezici na kojima su nastala njihova poetska ostvarenja. Večer je pjevanjem i sviranjem na gitari začinila učenica Eva Balković, a poseban doprinos organizaciji događaja dali su knjižničar Damir Balković i profesorice Greta Lazić i Željka Balković.

Zanimljivo je da su, osim učenika, „jezični“ program pratili i aktivno u njemu sudjelovali i nastavnici predmeta koji pripadaju prirodnim znanostima. Književna večer u školskoj knjižnici ukazala je na ljepotu i iznimno značenje učenja i poznavanja stranih jezika, uz doprinos promicanju višejezičnosti i europske kulturne baštine.(Preneseno iz Glasa Slavonije)

Link (Knowledge of new addictions):