Aktivnosti u knjižnici

Sve aktivnosti koje su vezane za školsku knjižnicu tijekom školske godine provode se prema Godišnjem planu i programu školske knjižnice.

Vijesti....

Božić u knjižnici

Autor: Sandra Bošnjak, 22. 12. 2010.

Neobično je i pomalo svečano bilo u utorak, 21. prosinca, u našoj školskoj knjižnici. Nekolicina učenika i više profesora došlo je vidjeti i sudjelovati u događanju koje su knjižničar prof. Damir Balković i vjeroučitelj Dario Vrbaslija nazvali „Božić u knjižnici“.

Započelo je u mraku, uz svijeće, upravo kako je nekad bilo na badnju večer. Kad je tata, najstariji član obitelji, ušao i u kuću unio slamu, bilo je to prisjećanje na vrijeme od prije više od dva tisućljeća, kad se na slami u betlehemskoj štalici rodio Isus. Ovaj običaj unošenja slame u kuću, karakterističan za naša podravska sela, sve više odumire (jer će se djeca i namještaj zaprašiti – a postali smo alergični na prašinu, ali se zgražamo i na pomisao da ćemo tu slamu kasnije morati i počistiti). Zato je slama u školskoj knjižnici bila i prisjećanje na našu, hrvatsku, tradiciju. Uslijedila je zajednička, obiteljska molitva.

U knjižnici su izložene i njegove male skulpture Isusa, Marije i Josipa te niza osoba koje su došle vidjeti novorođenog spasitelja.

Dok su učenici Matija Gabrić, Lea Lisinski, Simona Zeman, Mirna Ostrošić i Dino Paunović prikazivali nekadašnje običaje, Željka Marjanović i Antonela Zubak na flautama su pratile sve nazočne pri pjevanu pjesme Radujte se narodi. Uslijedilo je nekoliko prigodnih božićnih tekstova, koje su čitale Silvija Bašić, Ivana Timer i prof. Silvija Štimac, a tijekom programa otpjevane su i pjesme Veselje ti navješćujem, Kirie eleisson i Narodi nam se, uz klavirsku pratnju vjeroučitelja Darija Vrbaslije.