Sve obavijesti o državnoj maturi možete saznati na stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (www.ncvvo.hr), na stranicama Postani student (www.postani-student.hr), na Portalu za škole (www.skole.hr), na stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa (www.mzos.hr), Agencije za znanosti i visoko obrazovanje (www.azvo.hr) te na web stranicama www.mojamatura.net.

Radno vrijeme ispitnog koordinatora

Vijesti o državnoj maturi

Obavijest učenicima završnih razreda i nastavnicima (17.01.2012.)

Autor: Petar Žarković, 17. 1. 2012.

Iz Odjela za organizaciju i provođenje ispita državne mature Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja primili smo obavijest za ispitne koordinatore, nastavnike i učenike, koju prenosimo u cijelosti: "Tijekom protekloga perioda u Centar je stiglo više upita u vezi s pripremanjem učenika za ispite državne mature upućenih od strane roditelja ili učenika. Ovih dana i neke tiskovine objavljuju primjere ispita državne mature, a počeli su i različiti tečajevi za pripreme učenika. U skladu s tim, a kako bi i učenici i nastavnici imali valjanu informaciju želimo vam skrenuti pozornost na sljedeće:

• na mrežnim stranicama Centra (www.ncvvo.hr) objavljeni su ispitni katalozi, od kojih su neki izmijenjeni u odnosu na dosadašnje i prema njima se provode ovogodišnji ispiti državne mature.
  • uz svaki ispitni katalog objavljeni su i ogledni ispiti prema kojima će se provoditi ispiti državne mature 2011./2012.
  • Centar je na mrežnim stranicama objavio i Vodič kroz ispite državne mature 2011./2012.

Za sve ostale materijale koji se objavljuju Centar ne snosi odgovornost.
Molimo vas, još jednom obavijestite svoje nastavnike i učenike o gore navedenome.
                                                                      Goran Sirovatka"

Nadalje, podsjećamo maturante da su počele prijave ispita državne mature i studijskih programa. Učenici mogu ispite koji su im potrebni za željene fakultete prijavljivati do 1. veljače, a prijava studijskih programa u ljetnom upisnom roku bit će omogućena do 16. srpnja 2012. godine.
Maturanti se prijavljuju na službenoj stranici www.postani-student.hr, gdje se nalaze sve obavijesti o državnoj maturi. Svaki učenik dobio je brošuru s uputama za državnu maturu. Učenici se prijavljuju u sustav korisničkim podacima koje su dobili u školi, a preko SMS-a na svom mobitelu dobivaju PIN. Ako izgube PIN, mogu ga dobiti ponovno, a ako imaju problema s PIN-om ili prijavom, mogu se javiti ispitnom koordinatoru.
Maturanti mogu prijaviti najviše deset fakulteta, ali je bitan prioritet, odnosno raspored studijske grupe. Na prvo mjesto trebaju staviti fakultet koji najviše žele upisati, i tako redom. Učenici mogu prijaviti najviše šest izbornih predmeta, ali ne moraju niti jedan ako to ne zahtijevaju fakulteti koje planiraju upisati. Među prijavljenim izbornim predmetima ne mogu biti obvezni predmeti – matematika, hrvatski i strani jezik.
Cijela državna matura izvodi se poslije nastave, koja maturantima završava 18. svibnja. Kompletni ispit iz stranog jezika piše se u jednom danu, a prije je bio podijeljen u dva dana. Ispitni katalog iz hrvatskoga jezika sadrži više lektira. Osim državne mature, neki će fakulteti tražiti dodatnu provjeru zbog specifičnosti studija (likovne akademije, arhitektura i drugi).